Renesas zlikwiduje 1000 miejsc pracy w Japonii

| Gospodarka

Japońska firma półprzewodnikowa Renesas Electronics planuje zlikwidować około 1000 miejsc pracy - co odpowiada pięciu procentom całej siły roboczej. Cięcia są ukierunkowane na pracowników w Japonii. Jako pierwszy krok, Renesas wkrótce zacznie zabiegać o dobrowolne wcześniejsze przechodzenie na emeryturę. Firma, która w piątek ogłosi wyniki finansowe za czwarty kwartał, powiedziała, że jej ruch odzwierciedla chęć wydawania większych zasobów na realizację możliwości biznesowych za granicą.

Renesas zlikwiduje 1000 miejsc pracy w Japonii

- Rok 2019 będzie pierwszym rokiem integracji IDT i ważnym rokiem, który posłuży jako punkt startowy dla naszego dalszego rozwoju - powiedziała rzeczniczka prasowa Renesasu.

Realizując transakcję przejęcia IDT, wartą 6,7 mld dolarów, Renesas wyraził chęć rozszerzenia swojej działalności daleko poza sektor motoryzacyjny i mocnego wejścia w biznes centrów danych i komunikacji 5G. Oprócz IDT, Renesas przejął wcześniej - w 2016 roku - Intersil Corp. za około 3,2 mld dolarów.

Umowa Renesas-IDT otrzymała chińskie błogosławieństwo w grudniu zeszłego roku. Teraz oczekuje na zatwierdzenie przez Komisję Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS - Committee on Foreign Investment in the United States).

Ostatnie poważne redukcje zatrudnienia w firmie Renesas miały miejsce w latach 2011-2014, kiedy to liczbę pracowników zmniejszono o 14 tys.

Według Renesasa, planowane cięcia miejsc pracy są środkiem zapobiegawczym, ponieważ przewiduje się, że integracja IDT wymagać będzie przeznaczenia "dużej ilości energii na reformę strukturalną". Renesas nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia w sprawie redukcji zatrudnienia. Jak twierdzi rzeczniczka firmy - szczegóły są obecnie omawiane i nie podjęto jeszcze żadnych ostatecznych decyzji.

źródło: EE Times

Zobacz również