Trzej najwięksi tajwańscy dostawcy typu foundry odnotują poważny spadek przychodów

| Gospodarka Aktualności

Według Digitimes Research łączne przychody 3 największych producentów foundry z Tajwanu - Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), United Microelectronics (UMC) oraz Vanguard International Semiconductor (VIS) - mają w pierwszym kwartale 2019 roku spaść o 23,4% w ujęciu sekwencyjnym i o 17% w stosunku rocznym, do 8,27 mld dolarów. Spadek przychodów tych dostawców ma być wynikiem sezonowego zmniejszenia zamówień na chipy do smartfonów, rozczarowującej sprzedaży nowych iPhone'ów oraz niesprzyjających warunków rynkowych, które zniechęcają fablesowych producentów chipów do tworzenia zapasów.

Trzej najwięksi tajwańscy dostawcy typu foundry odnotują poważny spadek przychodów

Na spadek generowanych przychodów trzech tajwańskich potentatów wpłynęło również chemiczne uszkodzenie chipów w fabryce TSMC, co dotknęło głównie linie produkcyjne pracujące w procesie 16/12 nm.

W pierwszym kwartale bieżącego roku łączne przychody trzech wymienionych tajwańskich producentów, generowane przez proces 28 nm i starsze, zmniejszą swój udział w ogólnych przychodach do 54,9% z 59,5% w czwartym kwartale 2018. Ponadto średnie ceny płytek krzemowych mogą w pierwszym kwartale osiągnąć 7 minimum kwartalne.

źródło: Digitimes