Przychody producentów typu foundry wzrosną w czwartym kwartale o 6%

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według raportu TrendForce, przychody producentów typu foundry wzrosną sekwencyjnie w czwartym kwartale o 6%. Firma TSMC utrzymuje obecnie maksymalne wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych w zakresie wytwarzania płytek krzemowych w procesach technologicznych 16, 12 i 7 nm. Rośnie udział przychodów firmy, które generowane są przez litografię 7 nm, głównie ze względu na niespodziewanie wysoką sprzedaż iPhone'a 11, zapotrzebowanie AMD na płytki TSMC oraz zamówienia składane przez Mediateka na płytki do pierwszych układów 5G SoC.

Przychody producentów typu foundry wzrosną w czwartym kwartale o 6%

Tajwańska firma skorzystała również na większej liczbie dostaw chipów IoT wytwarzanych w starszych procesach technologicznych. Szacuje się, że w czwartym kwartale przychody TSMC wzrosną o około 8,6% w stosunku rocznym.

Oczekuje się, że wolniejszy będzie wzrost popytu na wysokiej klasy smartfonowe AP 4G Samsunga, ze względu na duże oczekiwania rynku w zakresie telefonów 5G w 2020 roku. Firma ma nadzieje, że zrekompensuje to dostawą w końcu czwartego kwartału zamówionych przez Qualcomma układów 5G SoC, wytworzonych w procesie EUV 7 nm. Ponadto Samsung odnotował dobre wyniki w sprzedaży chipów 5G i czujników obrazu CIS o wysokiej rozdzielczości. Prognoza spółki wskazuje, że w czwartym kwartale przychody wykażą dość płaski wzrost w porównaniu do kwartału trzeciego, ze wzrostem o 19,3% rok do roku.

Zapotrzebowanie na układy RF firmy GlobalFoundries stale rośnie, napędzane rozwojem technologii 5G. Firma rozszerza również swoje linie produktów telekomunikacyjnych i motoryzacyjnych FD SOI, by wesprzeć zmniejszone zapotrzebowanie na zaawansowane procesy technologiczne. W rezultacie można oczekiwać, że przychody GlobalFoundries liczone w stosunku rocznym powrócą do wzrostu.

UMC zwiększyło swoje udziały w rynku urządzeń bezprzewodowych 5G i pamięci wbudowanych. Jednocześnie rośnie wśród producentów telefonów komórkowych popyt na chipy RF i sterowniki do wyświetlaczy OLED, a także zwiększa się na rynku komputerowym zapotrzebowanie na układy PMIC (Power Management IC). Biorąc pod uwagę obecną sytuację, przychody UMC wzrosną w czwartym kwartale tego roku o 15,1%.

 
Najwięksi producenci typu foundry według przychodów (w mln dolarów)

Dzięki rozwojowi czujników obrazu CIS i optycznych czytników linii papilarnych, a także wzrostowi liczby chińskich klientów i stabilnemu popytowi na układy PMIC do aplikacji telekomunikacyjnych, firma SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) odnotowuje prawie pełne wykorzystanie swoich mocy produkcyjnych. Prognozowany wzrost przychodów firmy na czwarty kwartał wynosi 6,8%.

Firma TowerJazz w odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie na układy RF i chipy optyczne, aktywnie dąży do zwiększenia swojego udziału na rynku układów RF SOI, poprzez zwiększenie poziomu wykorzystania swoich mocy produkcyjnych. Oczekuje się, że przychody firmy w czwartym kwartale roku bieżącego spadną w stosunku rocznym o 6%, ponieważ klienci działający z obszarze centrów danych muszą zredukować poziom zapasów, a obecne zapotrzebowanie na urządzenia energetyczne różni się od tego, które występowało w czwartym kwartale 2018 roku.

Większą część przychodów za czwarty kwartał 2019 roku firma Hua Hong Semiconductor może przypisać sprzedaży na krajowych rynkach pamięci do zastosowań typu embedded i półprzewodnikom mocy. Przedsiębiorstwo aktywnie rozszerza swoją linię chipów RF. Jednak wskaźnik wykorzystania zdolności produkcyjnych jest niższy w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. W związku z tym przewiduje się, że w ostatnim kwartale roku przychody Hua Hong spadną o 2,8% r/r.

Firma VIS stoi w obliczu zwiększonego popytu na chipy PMIC i scalone układy sterujące do małych paneli, jednak zapotrzebowanie na chipy sterujące do większych wyświetlaczy uległo zmniejszeniu. Czynniki te, w połączeniu ponadprzeciętnymi poziomami zapasów klientów, skłaniają do konserwatywnej oceny wydajności firmy w czwartym kwartale bieżącego roku.

źródło: Electronics Weekly