Tajwan liderem w zakresie możliwości produkcji płytek krzemowych

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Jak informuje IC Insights, Tajwan dysponuje większymi zdolnościami produkcyjnymi w zakresie płytek krzemowych niż jakikolwiek inny kraj. W swojej klasyfikacji firma IC Insights przyjmuje faktyczne położenie geograficzne fabryk, bez względu na pochodzenie ich właścicieli, czyli fabryka Samsunga w USA jest liczona jako część mocy produkcyjnych USA. Z kolei w skład Reszty Świata wchodzi głównie Singapur, Izraela i Malezja, ale obejmuje ona także kraje takie, jak Rosja, Białoruś i Australia.

Tajwan liderem w zakresie możliwości produkcji płytek krzemowych

Tajwan wyprzedza wszystkie regiony i kraje pod względem zdolności wytwórczych płytek z udziałem wynoszącym 21,8%, co stanowi niewielki wzrost z poziomu 21,3% w roku 2017. Po raz pierwszy Tajwan objął prowadzenie w tej klasyfikacji w 2015 r.

Zgodnie z raportem IC Global Wafer Capacity 2019-2023, udział mocy produkcyjnych Tajwanu był w 2018 r. tylko nieznacznie wyższy niż w przypadku Korei Południowej, która obejmowała 21,3% globalnych możliwości produkcji płytek.

TSMC na Tajwanie i Samsung oraz SK Hynix w Korei Południowej odpowiadały za większość mocy wytwórczych w wymienionych krajach i były światowymi liderami produkcji płytek. Na koniec 2018 roku firma TSMC obejmowała 67% mocy produkcyjnych na Tajwanie, natomiast Samsung i SK Hynix reprezentowały 94% zainstalowanych mocy w Korei Południowej.

Japonia pozostała na trzecim miejscu z nieco ponad 16,8% światowych możliwości wytwórczych. Mające miejsce kilka lat temu przejęcie Elpidy przez Micron, a także inne ostatnie poważne zmiany w strategiach producentów japońskich, w tym firmy Panasonic, wydzielających niektóre z fabryk do oddzielnych firm, dały efekt taki, że ​​dwaj najlepsi producenci - Toshiba Memory oraz Renesas - odpowiadali za 62% zdolności wytwarzania płytek krzemowych przez ten kraj.

Największym wzrostem udziału w globalnym rynku płytek krzemowych w 2018 r. wykazały się Chiny, zwiększając o 1,7 punktu procentowego - do 12,5% - swój udział w porównaniu do roku 2017. Kraj ten prawie dorównał czwartej w rankingu Ameryce Północnej, dysponującej udziałem na poziomie 12,8%.

W ubiegłym roku różne globalne firmy zwiększyły swoją obecność w Chinach, więc oczekuje się, że udział Państwa Środka w globalnej wydajności produkcyjnej znacząco wzrośnie. Procentowy wzrost udziału Chin nastąpił głównie kosztem Reszty Świata, gdzie wystąpił spadek o 0,8 punktu procentowego z 9,5% w 2017 r., i Ameryki Północnej, której udział w zdolności produkcyjnej świata spadł w 2018 r. o 0,4 punktu procentowego. Udział Europy w globalnych możliwościach produkcyjnych w zakresie płytek półprzewodnikowych wyniósł w 2018 r. 6%.

źródło: Electronics Weekly