Raspberry Pi szeroko wykorzystywany przez profesjonalistów i amatorów

| Gospodarka Aktualności

Farnell opublikował nowe informacje na temat sprzedaży i zastosowań jednopłytkowego komputera Raspberry Pi, zdobyte dzięki globalnej ankiecie, przeprowadzonej wśród użytkowników. Nowe dane pozwalają wyjaśnić, dlaczego zarówno profesjonaliści, jak i hobbyści używają Raspberry Pi. Aby uczcić dzień liczby Pi, firma Farnell będzie oferowała od północy 14 marca do godziny 23.59 30 marca 10-procentową zniżkę na komputer Raspberry Pi 3B+ oraz przeznaczony dla niego zestaw startowy.

Raspberry Pi szeroko wykorzystywany przez profesjonalistów i amatorów

Badanie firmy Farnell uwydatnia powszechność stosowania Raspberry Pi przez inżynierów na etapie prototypowania i tworzenia rozwiązań koncepcyjnych. Platforma ta ma szczególne znaczenie w IoT, automatyce przemysłowej i aplikacjach sterowania, a jednocześnie jest bardzo popularna wśród twórców-amatorów. Ankieta pokazuje również jak wielu użytkowników korzysta z modułów rozszerzeń HAT, które pozwalają na tworzenie ogromnej liczby różnorodnych rozwiązań, bez potrzeby samodzielnego projektowania płytek.

Kluczowe wnioski z przeprowadzonej ankiety:

  • Jedna trzecia respondentów potwierdziła, że korzystają z Raspberry Pi na potrzeby własnych, domowych projektów, a ponad jedna trzecia inżynierów korzysta z tego minikomputera na potrzeby tworzenia rozwiązań koncepcyjnych i prototypowania. Pozostali wykorzystują Raspberry Pi jako systemy testowania oraz w produkcji.
  • 34% twórców wykorzystuje Raspberry Pi jedynie we własnych, osobistych projektach.
  • Twórcy twierdzą, że główny powód do używania Raspberry Pi to jego cena, a w nieco mniejszym stopniu znaczenie mają wydajność i znajomość produktu. Profesjonalistom zależy natomiast przede wszystkim na łatwości użytkowania - czynnik ten jest dla nich zdecydowanie ważniejszy niż jakikolwiek inny powód do zastosowania minikomputera.
  • Twórcy deklarowali, że ich ulubionymi akcesoriami do Raspberry Pi są moduł kamery i moduł ekranu dotykowego.
  • Inżynierowie korzystają z Raspberry Pi przede wszystkim na potrzeby aplikacji Internetu Rzeczy. W drugiej kolejności stosują tę platformę do automatyki przemysłowej. Wśród pozostałych aplikacji, na które warto zwrócić uwagę, znajdują się roboty, wyświetlacze oraz urządzenia konsumenckie.

- Nasze badania w jasny sposób pokazują uniwersalność Raspberry Pi. Sukces Raspberry Pi rozpoczął się od środowiska twórców. Potężne połączenie zestawu funkcji, niskiego kosztu i dużej, aktywnej grupy użytkowników, szybko uczyniły z tego komputera atrakcyjną platformę dla inżynierów, poszukujących sposobu na opracowanie i wdrożenie różnorodnych rozwiązań elektronicznych. Wyniki ankiety wyraźnie potwierdzają powszechne przyjęcie Raspberry Pi przez inżynierów, zarówno tworzących na potrzeby aplikacji konsumenckich, jak i do zastosowań w środowisku przemysłowym - powiedział Hari Kalyanaraman, Global Head of Single Board Computers w firmie Farnell.

Dobrą okazją do promowania Raspberry Pi jest dzień liczby Pi. Od północy 14 marca do 23:59 w nocy na 31 marca Farnell będzie oferował 10-procentową zniżkę na komputer Raspberry Pi 3B+ i przeznaczony dla niego zestaw startowy. Aby uzyskać zniżkę, klienci powinni odwiedzić stronę firmy Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie lub w Afryce, witrynę firmy Newark w Ameryce Północnej, lub też serwis element14 w Azji i w krajach Pacyfiku, a pod koniec składania zamówienia wpisać kod PIDAY10.

źródło: Farnell