Raspberry Pi - coraz więcej profesjonalnych zastosowań

| Gospodarka Aktualności

Dzięki ponad 17 milionom urządzeń sprzedanych na całym świecie, Raspberry Pi jest najpopularniejszym komputerem jednopłytkowym wszech czasów. Ale nie tylko hobbyści uwielbiają ten wszechstronny, mikroformatowy komputerek - już dawno trafił on także do przemysłu, gdzie ujawnia swój pełny potencjał. Do jakich zastosowań przemysłowych nadaje się Raspberry Pi, jakie są jego ograniczenia i jak będzie wyglądać jego przyszłość?

Raspberry Pi - coraz więcej profesjonalnych zastosowań

Raspberry Pi wyłamuje się z przestarzałych ram, tworząc przestrzeń dla innowacji szczególnie w technice pomiarowej i sterowniczej. Dzięki idei open source oraz wielu bibliotekom, językom programowania i instrukcjom, oferuje on elastyczność, jakiej nie daje żaden inny system. W razie potrzeby można go również dowolnie dostosować i rozbudować za pomocą wtykowych modułów, takich jak PI HATS, na przykład w celu uzyskania dodatkowych interfejsów. Oznacza to możliwość wdrażania wielu nowych pomysłów i prototypów bezpośrednio w środowisku produkcyjnym, bez konieczności przejścia długiego cyklu rozwoju. Również koszty zindywidualizowanego rozwiązania opartego na Raspberry-Pi są stosunkowo niskie, w porównaniu z tradycyjnymi produktami przemysłowymi.

Ponieważ branża automatyki wymaga coraz bardziej kompaktowych, efektywnych i opłacalnych rozwiązań, Raspberry Pi stał się niezastąpionym komponentem przemysłowym. Deweloperzy mogą czerpać ogromne korzyści z istniejącej wiedzy społeczności Raspberry Pi.

Ograniczenia Raspberry Pi

W trudnych warunkach przemysłowych Raspberry Pi napotyka na ograniczenia. Nawet nieznacznie podwyższona temperatura otoczenia powoduje gwałtowny wzrost temperatury rdzenia ze względu na kompaktowe rozmiary komputera, zaś kompensacja w postaci dławienia procesora prowadzi do ogromnych strat mocy obliczeniowej. Z kolei karty microSD, używane jako pamięć stała, mają bardzo ograniczoną liczbę cykli zapisu i nie są odpowiednie jako pamięć podręczna, dlatego nie mogą spełniać wymagań przemysłowych.

Wprawdzie Raspberry Pi 3B+, najnowszy model w rodzinie produktów, obsługuje już gigabitową sieć Ethernet i WLAN, spełniając w ten sposób podstawowe wymagania stawiane zastosowaniom przemysłowym 4.0, brak mu jednak interfejsów przemysłowych, takich jak RS485 lub CAN. Jednak dalsze postępy rozwoju Raspberry Pi mogą usunąć i te przeszkody.

Przykładowe rozwiązania przemysłowe wykorzystujące Raspberry Pi

PiXtend, profesjonalna karta rozszerzeń dla Raspberry Pi, może być używana do sterowania i regulacji oraz jako środowisko dydaktyczne w zakresie technologii sterowania, elektroniki i oprogramowania. Szeregowe interfejsy (RS232, RS485 i magistrala CAN), stała pamięć i możliwość monitorowania w czasie rzeczywistym to cechy, które czynią go odpowiednim do zastosowań przemysłowych. Ponadto komputer jest odporny na temperatury otoczenia do 50°C i dzięki szynie DIN może być instalowany bezpośrednio w szafie sterowniczej.

Zestaw Andino X1 łączy Raspberry Pi i Arduino, i tworzy rozwiązanie przemysłowe made in Germany. Dzięki własnemu mikrokontrolerowi możliwa jest precyzyjna obróbka wstępna sygnałów oraz adaptacja czujników i aktuatorów. Ponadto Andino X1 chroni wszystkie istotne interfejsy Raspberry Pi zgodnie z obowiązującymi normami branżowymi. Obsługiwane wejścia i wyjścia cyfrowe są izolowane galwanicznie i zapobiegają przepięciom.

źródło: Reichelt elektronik