Do 2025 roku rynek systemów wbudowanych przekroczy 20 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Według najnowszego raportu Global Market Insights rynek systemów wbudowanych rośnie - aktualnie jego wartość przekracza 12 mld dolarów, a szacuje się, że do 2025 roku wzrośnie nawet do 20 mld dolarów. Prognozuje się, że zwiększenie popytu na systemy Linux i RTOS o otwartym kodzie źródłowym zapewni znaczący wzrost na rynku oprogramowania wbudowanego.

Do 2025 roku rynek systemów wbudowanych przekroczy 20 mld dolarów

W okresie objętym prognozą segment systemów czasu rzeczywistego (RTOS) zarejestruje wzrost popytu o 11%. Jest to wynikiem wykorzystania tych systemów w takich branżach, jak służba zdrowia, wojsko, motoryzacja czy elektronika użytkowa. Systemy RTOS oferują wielozadaniowość i bezpieczne wykonanie procesów w czasie rzeczywistym. Obsługują wszystkie mikrokontrolery o szerokim zakresie rozmiarów pamięci 8-bit, 16-bit, 32-bit i 64-bit.

W sierpniu 2017 roku firma Mie Fujitsu Semiconductor Limited (MIFS) wprowadziła na rynek pamięć SuperFlash wykonaną w litografii 40 nm na licencji Silicon Storage Technology (SST). Wbudowane rozwiązanie pamięci SST pozwoliło firmie zaoferować projekty energooszczędnych układów scalonych o dużej gęstości do różnych zastosowań w przemyśle samochodowym.

Ze względu na obecność w regionie kluczowych graczy, takich jak Intel, Microsoft i IBM, Ameryka Północna w 2018 roku obejmowała ponad 50% udziałów w rynku.

Firmy sukcesywnie zwiększają swoje inwestycje w rynek systemów wbudowanych. Na przykład w czerwcu 2018 roku Bank HSBC nawiązał współpracę z firmą SoftBank Robotics America, aby do oddziału banku wprowadzić robota humanoidalnego Pepper. To partnerstwo pomogło bankowi w usprawnieniu obsługi klientów. Z kolei producent procesorów Intel w celu poszerzenia swojego portfolio produktów zwiększył inwestycje w R&D o 358 mln dolarów. Jednocześnie firma zmniejszyła wydatki na marketing o 923 mln dolarów w wyniku powodu zbycia Intel Security Group i przyjęcia programu Intel Inside.

Na początku 2017 roku Arm Limited nawiązało współpracę z OpenSynergy w celu zredukowania złożoności oprogramowania dla autonomicznych samochodów. Firmy zamierzają wspólnie opracować pierwszy w branży programowy hypervisor dla procesora ARM cortex R52. Wykorzystanie systemu RTOS coraz częściej pomaga producentom w rozwiązywaniu problemów bezpieczeństwa w autonomicznym prowadzeniu pojazdów. W wyniku wzrostu liczby zastosowań systemów czasu rzeczywistego sektor motoryzacyjny obejmował w 2018 roku ponad 17% rynku oprogramowania wbudowanego.

źródło: ElectronicSpecifier

Zobacz również