Intel odzyskuje czołową pozycję w rankingu producentów półprzewodników

| Gospodarka Aktualności

Intel powrócił na pierwszą pozycję w rankingu największych producentów półprzewodników i zastąpił na niej Samsunga, który zagościł na tej pozycji w II kw. 2017 r., łamiąc wcześniejszą dominację Intela od 1993 roku. Zmiany te wywołane były perturbacjami na rynku DRAM i Flash NAND

Intel odzyskuje czołową pozycję w rankingu producentów półprzewodników

Najpierw, gdy popyt na pamięci był duży, w I kw. 2018 r. Samsung miał większą sprzedaż niż Intel, ale rok później, gdy sytuacja w pamięciach się pogorszyła, Intel ma o 23% większą sprzedaż półprzewodników niż Samsung! W tym samym czasie czołowi dostawcy pamięci - Samsung, SK Hynix i Micron - w I kw. 2019 zarejestrowali spadek przychodów z roku na rok o co najmniej 26%, po tym, jak rok wcześniej (w I kw. 2018) każdy z nich miał ponad 40-procentowy wzrost w skali roku.

Łącznie sprzedaż 15 największych producentów półprzewodników spadła w I kw. 2019 o 16% w porównaniu z I kw. 2018. Trzynaście z piętnastu największych firm w I kw. 2019 miało obroty w wysokości co najmniej 2 mld dolarów, a jedna firma mniej niż w I kw. 2018. Jak pokazano, sprzedaż kwartalna musiała wynosić ponad 1,7 mld dolarów, by firma mogła znaleźć się na liście 15 najlepszych dostawców półprzewodników.

W pierwszej piętnastce znalazło się dwóch nowych graczy - chiński HiSilicon i Sony (głównie za sprawą popytu na czujniki obrazu). Są też 4 firmy fabless - Broadcom, Qualcomm, HiSilicon i NVidia i jedna foundry - TSMC.