Cisco kupuje Acacia Communications za 2,84 mld dolarów

| Gospodarka Komunikacja

Dostawca sprzętu sieciowego Cisco Systems zapowiedział przejęcie producenta komponentów optycznych Acacia Communications Inc w ramach płatnej gotówką transakcji o wartości 2,84 mld dolarów. Akwizycja ta ma poprawić postrzeganie Cisco przez operatorów telekomunikacyjnych i zwrócić na firmę ich uwagę w kontekście modernizacji sieci do standardu 5G, co z kolei pozwoliłoby Cisco zwiększyć przychody. Wykupienie firmy Acacia ma zostać w pełni sfinalizowane w drugiej połowie 2020 roku.

Cisco kupuje Acacia Communications za 2,84 mld dolarów

Przejęcie Acacia Communications to największa transakcja Cisco od momentu zakupu w 2017 roku software'owej firmy AppDynamics za 3,7 mld dolarów. Oferta Cisco na poziomie 70 dolarów za akcję stanowi premię w wysokości około 46% w stosunku do poniedziałkowego kursu zamknięcia papierów wartościowych Acacia Communications.

Urządzenia optyczne Cisco były, jak dotąd, przeznaczone głównie do realizowanych w centrach danych połączeń o krótkim zasięgu. Dzięki Acacii firma będzie mogła oferować rozwiązania w zakresie połączeń podmorskich i długodystansowych.

Gdy w ciągu najbliższych kilku lat uruchomiona zostanie szybka sieć piątej generacji, na całym świecie sieci komórkowe będą potrzebować interfejsów optycznych o coraz większej wydajności, by obsłużyć nagły wzrost ilości transmitowanych danych. Według Visual Networking Index firmy Cisco, globalny ruch internetowy ma wzrosnąć ponad trzykrotnie, do poziomu 13,2 eksabajtów dziennie w 2022 roku, w porównaniu do 4,1 eksabajta w roku 2017.

źródło: Reuters