Rynek narzędzi EDA odporny na zawirowania koniunktury

| Gospodarka Projektowanie i badania

Mimo tarć polityczno-handlowych między Chinami i USA, i spadków obrotów w przemyśle półprzewodnikowym, przychody producentów oprogramowania inżynierskiego EDA szybko rosną. W pierwszym kwartale 2019 r. wyniosły 2,6 mld dolarów, co stanowi wzrost o 16,3% w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2018, podało stowarzyszenie Electronic System Design (ESD) Alliance.

Rynek narzędzi EDA odporny na zawirowania koniunktury

Naturalnie, wyniki branży EDA nie pokrywają się dokładnie z branżą półprzewodników, mimo istnienia wielu bezpośrednich powiązań biznesowych. Jednak w roku, w którym sprzedaż półprzewodników może spaść o ponad 10%, tak duży wzrost obrotów w branży EDA jest zaskakujący. Z wyjątkiem usług, wszystkie podgrupy rynkowe, jak inżynieria wspomagana komputerowo (CAE), fizyczny projekt i weryfikacja projektu układu scalonego, schemat i PCB oraz bloki IP (IP cores) wzrosły o ponad 10% w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 r.

Własność intelektualna (IP) - obecnie największa kategoria branży EDA - osiągnęła w pierwszym kwartale sprzedaż w wysokości 876,1 mln dolarów, o 14,8% więcej w porównaniu z pierwszym kw. 2018 r. Sprzedaż narzędzi CAE wyniosła 840,7 mln dolarów, o 20,2% więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Stowarzyszenie podaje, że wzrost zawdzięczamy dużej liczbie nowych firm kupujących oprogramowanie projektowe, a więc takich, które na rynku mają niewielki staż rynkowy. Coraz więcej dużych producentów elektroniki projektuje też do nowych produktów  własne układy scalone ASSP i ASIC po to, by uzyskać lepsze parametry i ceny, a także chronić własność intelektualną. W podsumowaniu napisano, że "obojętnie jakie warunki są na rynku, każdy kto myśli o przyszłości musi inwestować w nowoczesne narzędzia projektowe".

 
Rynek EDA - udziały poszczególnych segmentów