Deutsche Telekom zawiesza umowę z Huaweiem

| Gospodarka Komunikacja

Niemiecki operator telekomunikacyjny Deutsche Telekom zawiesił wszystkie transakcje związane z zakupem sprzętu sieciowego 5G Huaweia, ponieważ oczekuje na rozstrzygnięcie sprawy dotyczącej ewentualnego wykluczenia chińskiego dostawcy ze względów bezpieczeństwa. Największy europejski operator znalazł się w trudnej sytuacji, po tym jak prawodawcy skupieni wokół Angeli Merkel sprzeciwili się i wezwali do wprowadzania zakazu stosowania sprzętu Huaweia.

Deutsche Telekom zawiesza umowę z Huaweiem

Jednocześnie w Stanach Zjednoczonych wstrzymano realizację umowy o wartości 26 mld dolarów dotyczącej połączenia jednostki T-Mobile należącej do Deutsche Telekom z firmą Sprint. Kilkanaście stanów zawnioskowało o wstrzymanie fuzji operatorów. Sprawa ta ma być dzisiaj (9 grudnia) rozpatrzona w Nowym Jorku.

W maju Waszyngton nałożył na Huaweia zakaz wywozu i wezwał sojuszników do podjęcia podobnych działań, twierdząc, że sprzęt światowego lidera telekomunikacji stwarzał niebezpieczeństwo z uwagi na powiązania firmy z władzami w Pekinie.

Według źródeł branżowych, niedawno członkini zarządu Deutsche Telekom - Claudia Nemat i wiceprezes Huaweia - Eric Xu, rozmawiali o relacjach biznesowych między obiema firmami. Niemieckie przedsiębiorstwo odmówiło komentarza na temat konkretnych spotkań, ani nie ujawniło na jakiej wysokości środki z budżetu inwestycyjnego operatora mogłaby liczyć chińska firma.

Angela Merkel poparła regulacje, które nie nakładałyby całkowitego wykluczenia na jednego dostawcę, lecz ustanowiłyby obowiązek kontrolowania technologii dostarczanych przez wszystkich producentów. Szacuje się, że Hauwei odpowiada obecnie za 70% sprzętu w istniejących niemieckich sieciach komórkowych. Oczekuje się, że udział ten w przyszłości spadnie, z korzyścią dla europejskich konkurentów - Nokii i Ericssona.

Deutsche Telekom uruchomił już sieć 5G w kilku niemieckich miastach, a wdrożenie tej technologii w Berlinie oparte jest na pilotażowym projekcie realizowanym z Huaweiem. W przyszłym roku operator planuje rozszerzyć zasięg sieci nowej generacji na 20 miast, ostrzegając jednocześnie przed skutkami ataków na infrastrukturę telekomunikacyjną.

- Mamy nadzieję, że uzyskamy jasność polityczną dla niemieckiej sieci 5G tak szybko, jak to możliwe, abyśmy nie pozostali w tyle - mówi Deutsche Telekom.

źródło: Reuters

Zobacz również