Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu opracowali technologię FTJ dla układów pamięci

| Gospodarka Projektowanie i badania

Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu Viterbi School of Engineering opracowali technologię dla chipów pamięci opartą o rozwiązanie ferroelektrycznego węzła tunelowego (FTJ). Układy na bazie FTJ oferują szybszy przesył danych, wyższą efektywność energetyczną i podwyższoną odporność na utratę przechowywanych informacji.

Naukowcy z kalifornijskiego uniwersytetu opracowali technologię FTJ dla układów pamięci

Profesor na wydziale elektrotechniki i inżynierii komputerowej Han Wang, wraz z habilitowanym Jiangbin Wu, doktorantami Hung-Yu Chen i Xiaodong Yan, zbudowali układ oparty o FTJ z asymetrycznych materiałów metalowych i półmetalowych grafenów. Zastosowanie ich w strukturze chipu może w przyszłości pozwolić na zintegrowanie FTJ z półprzewodnikami opatymi na krzemie.

- Technologia FTJ będzie miała znaczący wpływ na przyszłą elektronikę dla amerykańskiej armii, umożliwiając stworzenie przenośnych urządzeń elektronicznych - powiedział dr Joe Qiu, kierownik programu ds. Elektroniki półprzewodnikowej i elektromagnetyzmu w ARO, który finansował to przedsięwzięcie.

Twórcy nowego rozwiązania mają nadzieję, że będzie ono dalej rozwijane i zostanie wdrożone nie tylko w segmencie pamięci nieulotnych ale także chipach DRAM. Ponadto układy można zaprojektować tak, aby utrzymywały wiele bitów danych w pojedynczej komórce.

źródło: Electronics Weakly

Zobacz również