Sektor pamięci będzie odpowiadać za 30% światowego rynku półprzewodników

| Gospodarka Komponenty

Firma analityczna Gartner oszacowała, że w tym roku przemysł chipów odnotuje spadek o 0,9%, chociaż segment pamięci wzrośnie o 13,9%, a układów NAND o 40%. Całkowite przychody z półprzewodników w 2020 roku mają wynieść 415,4 mld dolarów. Sektor pamięciowy będzie odpowiadać za 30% światowego rynku półprzewodników.

Sektor pamięci będzie odpowiadać za 30% światowego rynku półprzewodników

Prognozy wskazują, że w 2020 roku rynek pamięci osiągnie 124,7 mld dolarów. W tym czasie przychody z segmentu niezwiązanego z pamięciami osiągną 290,6 mld dolarów, co oznacza roczny spadek o 6,1%. Szacuje się, że w bieżącym roku przychody z układów NAND wzrosną o 40% z powodu poważnych braków na rynku, które utrzymują się od 2019 roku. Ta sytuacja odpowiada również za wysoką cenę chipów tego typu.

Oczekuje się, że wzrost cen układów NAND w pierwszym półroczu na poziomie 15,7% zmieni kierunek w drugiej połowie roku w stronę spadku o 9,4%. W pierwszej połowie roku popyt ze strony dostawców usług w chmurze spowoduje wzrost cen i przychodów w sektorze serwerowych pamięci DRAM. Wzrost ten zostanie jednak mocno skompensowany przez słaby popyt i spadające ceny na rynku smartfonów. Analitycy Gartnera na ten rok szacują, że dochody z segmentu pamięci DRAM spadną o 2,4%.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również