Globalny rynek NAND flash notuje w pierwszym kwartale kolejny spadek

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według danych DRAMeXchange przychody światowego przemysłu NAND flash spadły w pierwszym kwartale 2019 roku o 23,8% do 10,79 mld dolarów, w stosunku do kwartału wcześniejszego. Popyt na rynku końcowym w drugim kwartale zaczął rosnąć, jednak ten wzrost na razie nie będzie w stanie powstrzymać dalszego spadku cen chipów.

Globalny rynek NAND flash notuje w pierwszym kwartale kolejny spadek

Niezadowalające zapotrzebowanie na smartfony i serwery w czwartym kwartale 2018 r. skłoniło producentów OEM do redukowania w bieżącym roku poziomu zapasów, zauważa DRAMeXchange. Ta korekta zapasów chipów, w połączeniu z czynnikami sezonowymi, spowodowała, że ​​ceny kontraktowe układów NAND flash doznały w pierwszym kwartale 2019 r. najpoważniejszego spadku od pierwszego kwartału roku 2018.

W pierwszym kwartale br. ceny kontraktowe układów przeznaczonych dla pamięci w standardach eMMC/UFS oraz konsumenckich urządzeń SSD i przemysłowych SSD spadły odpowiednio o 15-20%, 17-31% oraz 26-32%, ujawnia DRAMeXchange. Jednocześnie wszyscy producenci układów NAND flash odnotowali w pierwszym kwartale dwucyfrowy spadek sprzedaży. W drugim kwartale zapotrzebowanie na pamięci NAND flash w smartfonach, notebookach i serwerach zaczęło rosnąć, jednak to nie wystarczy, by zmniejszyć presję na zmniejszanie zapasów, a dostawcy nadal nie zaobserwują zakończenia spadku cen, twierdzi DRAMeXchange.

Wiodącym dostawcą pamięci NAND flash - z 29,9% udziałem w rynku - w pierwszym kwartale 2019 r. pozostał Samsung, następna była Toshiba z 20,2% udziałem i Micron Technology z udziałem na poziomie 16,5%. Firmy Western Digital, SK Hynix i Intel dopełniły pierwszą szóstkę czołowych, globalnych dostawców NAND flash w tym kwartale.

źródło: DigiTimes

Zobacz również