Ceny NAND flash mogą w drugiej połowie roku spadać

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według DRAMeXchange rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa w pierwszym kwartale 2020 r. znacznie zmniejszyło dostawy większości produktów końcowych, co skutkuje obniżeniem przewidywanego na ten rok wzrostu produkcji układów flash NAND - liczonych jako pojemność - do około 30%. Średnie ceny (ASP) wciąż są w stanie zarejestrować kolejny 5% sekwencyjny wzrost w drugim kwartale, ale już w trzecim mogą zacząć spadać.

Ceny NAND flash mogą w drugiej połowie roku spadać

Wskazany wzrost w drugim kwartale możliwy będzie dzięki popytowi na dyski SSD ze strony dostawców usług chmurowych działających w Ameryce Północnej i w Chinach. Producenci systemów zamierzają bowiem zwiększyć poziomy zapasów, w obawie przed wpływem epidemii COVID-19 na głównych dostawców z Korei Południowej i Chin. Energiczne negocjacje cenowe, które odbywają się na rynku kontraktowym produktów flash NAND, wskazują, że producenci OEM dokonali w niektórych przypadkach podwójnej rezerwacji - wskazuje DRAMeXchange.

Według analityków ceny pokazują oznaki osłabienia popytu. Niektóre markowe produkty SSD zaczęły tanieć, a ceny innych produktów flash NAND nieznacznie wzrosły. Jednak ceny płytek półprzewodnikowych NAND nadal rosną z powodu niedostatecznej podaży. Jednak dynamika rynku może się radykalnie zmienić w drugiej połowie roku, ponieważ koronawirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenił się szybciej, niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić.

źródło: DigiTimes