Aveva kupuje OSIsoft za 5 mld dolarów

Brytyjski dostawca oprogramowania przemysłowego Aveva Group kupuje wspierany przez SoftBank OSIsoft za kwotę równą obecnej wycenie przedsiębiorstwa, czyli 5 mld dolarów, chcąc rozszerzyć swoje usługi o system PI firmy z Kalifornii. Dostawcy, tacy jak Aveva z Cambridge, rozwijają swoją działalność ponieważ firmy przemysłowe włączają do swojej produkcji coraz więcej oprogramowania, aby obniżyć koszty i ulepszyć łańcuchy dostaw. Transakcja ma zostać sfinalizowana pod koniec roku.

Posłuchaj
00:00

Na mocy umowy japoński konglomerat technologiczny Softbank - który rozpoczął realizację planu sprzedaży aktywów - sprzeda swój udział w OSIsoft, obejmujący 44,7%, za ponad 2 mld dolarów w gotówce. By wspomóc sfinansowanie zakupu OSIsoft, Aveva ​​planuje emisję praw poboru o wartości około 3,5 mld dolarów.

Akcje należącej do londyńskiego indeksu giełdowego FTSE 100 spółki Aveva wzrosły po wiadomości o transakcji o 5,9%.

Ostatnia duża transakcja Avevy miała miejsce trzy lata temu, kiedy to francuski Schneider Electric objął 60% udziałów w firmie. Aveva poinformowała, że ​​Schneider Electric zobowiązał się do głosowania za porozumieniem z OSIsoft i wzięcia udziału w kwestii praw poboru.

Brytyjska firma zapowiedziała, że ​​sfinansuje przejęcie z kombinacji praw poboru, gotówki w bilansie oraz nowego długu, a także wyemituje akcje na rzecz jednego z akcjonariuszy OSIsoft - Estudillo. Założyciel i CEO OSIsoft, J. Patrick Kennedy, zostanie powołany na nowo ustanowioną funkcję emerytowanego prezesa. Estudillo Patricka Kennedy'ego ma 50,3% udziałów w OSIsoft, podczas gdy SoftBank posiada 44,7%, a pozostała część należy do Mitsui & Co. Mitsui ogłosił, że sprzeda swoje udziały w OSIsoft za 250 mln dolarów.

Do marca zysk Avevy wzrósł o 22% w ciągu roku, ale cena akcji spadła o 5,5% po tym, jak firma ostrzegła w kwietniu, że jej wyniki w pierwszej połowie bieżącego roku finansowego ucierpią na skutek globalnego spowolnienia gospodarczego.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Schneider przejmuje pełną kontrolę nad Avevą
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów