Schneider przejmuje pełną kontrolę nad Avevą

| Gospodarka Aktualności

Francuska firma Schneider Electric w pełni przejęła kontrolę nad Avevą, jedną z największych brytyjskich firm technologicznych, po tym jak akcjonariusze mniejszościowi zatwierdzili ofertę wyceniającą firmę produkującą oprogramowanie przemysłowe na 9,9 mld funtów, czyli 11,9 mld dolarów. Schneider, który posiadał już prawie 60% udziałów Avevy, na początku listopada podniósł swoją ofertę do 3225 pensów za akcję, gdy kilku dużych inwestorów zagroziło odrzuceniem poprzedniej oferty - 3100 pensów.

Schneider przejmuje pełną kontrolę nad Avevą

Na posiedzeniu sądu przejęcie zostało zatwierdzone przewagą 83,49% głosów, przy wymaganym progu na poziomie 75%. Po zatwierdzeniu oferty akcje spółki podrożały o 0,3% - do 3192 pensów.

Schneider przejął większościową kontrolę nad Avevą, jedną z największych brytyjskich firm programistycznych, w ramach odwrotnego przejęcia w 2017 r., co pozwoliło jej zachować notowania na giełdzie w Londynie. Gdy we wrześniu francuska grupa złożyła ofertę pełnego przejęcia, zapowiedziała, że ​​Aveva będzie autonomiczną firmą, a jej oprogramowanie pozostanie „w pełni agnostyczne”, co oznacza, że ​​będzie działać ze sprzętem Schneider Electric lub bez niego.

Produkty firmy Aveva są wykorzystywane do projektowania i zarządzania platformami wiertniczymi, statkami i zakładami chemicznymi, natomiast francuska firma zajmuje się komponentami elektrycznymi, zarządzaniem energią i systemami automatyki przemysłowej.

fot. IgorCalzone1 - CC BY-SA 4.0

źródło: Reuters