Czy jest szansa na renesans elektroniki odnawianej?

| Gospodarka Aktualności

Elektronika odnawiana (refurbished) zwykle kojarzona była z produktami dużo gorszej jakości, docelowo kierowanymi do mniej zamożnych konsumentów. Pomimo że jej kupno wciąż budzi wśród wielu ludzi obawy, okazuje się, że jej rynek ma się lepiej niż kiedykolwiek.

Czy jest szansa na renesans elektroniki odnawianej?

Na znaczący wzrost popularności odrestaurowanych urządzeń składa się kilka czynników. Prawdopodobnie największym z nich jest panująca pandemia. W związku z zamknięciem niektórych miejsc pracy sytuacja ekonomiczna wielu konsumentów uległa dużemu pogorszeniu. Dodatkowo, wiele firm zdecydowało się na pracę zdalną, która wymaga od pracownika posiadania w domu laptopa. Połączenie tych dwóch czynników stworzyło idealne warunki dla rozwoju rynku elektroniki odnawianej. Zapotrzebowanie na taki sprzęt jest nieco większe niż przed pandemią, bo konsumenci zmuszeni zostali do oszczędności.

Kolejnym czynnikiem napędzającym rynek jest globalny trend wybierania rozwiązań ekologicznych. Wybór elektroniki z drugiej ręki jest korzystny dla środowiska - zniszczony sprzęt, który w normalnych warunkach musiałby zostać zutylizowany, może być wykorzystywany jeszcze przez parę lat. Urządzenia elektroniczne w dalszym ciągu nie są w pełni recyklingowane, a w samej Unii Europejskiej roczna produkcja elektrośmieci przekracza 8 mln ton. Konsumenci, świadomi problemu nadmiernej produkcji odpadów, chętniej wybierają urządzenia odnawiane, zamiast nowych.

Urządzenia elektroniczne - gwarancje i zwiększenie jakości

Elektronika odnawiana sprzedawana obecnie w wyspecjalizowanych w niej sklepach ma niewiele wspólnego ze złym stanem rzeczy sprzed ostatnich kilku lat. Jeszcze parę lat temu produkty restaurowane były złej jakości. Obecne urządzenia naprawiane są przez specjalistów, co sprawia, że nie odstają bardzo jakościowo od produktów nowych. Większość sprzedawców udziela również na swój towar przynajmniej rocznej gwarancji, dzięki czemu konsumenci nie ponoszą tak dużego ryzyka, decydując się na zakup. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez Liquidity Services, 89% konsumentów było zadowolonych z zakupu produktu odnowionego.

Sytuacja na rynku elektroniki

 
Wartość rynku elektroniki odnawianej i prognoza na lata 2020-2026 w mld dolarów, wg IDC

Największą część rynku urządzeń z drugiej ręki stanowią obecnie smartfony, kolejne miejsca zajmują tablety oraz laptopy. Ważną część stanowią również komputery stacjonarne i sprzęt grający (słuchawki, głośniki, odtwarzacze). Konsumenci w dalszym ciągu niechętnie kupują odnawiany sprzęt AGD, który stanowi mniej niż 3% rynku.

Całkowita wartość rynku elektroniki odnawianej szacowana jest obecnie na 80 mld dolarów, a jego przewidywany skumulowany roczny wskaźnik wzrostu według IDC to 11%. Nie wiadomo jednak, jak pandemia wpłynie długoterminowo na te wskaźniki - więcej konsumentów kupujących restaurowane urządzenia oznacza mniej urządzeń zdatnych do odnowienia, istnieje prawdopodobieństwo, że mniejsza sprzedaż produktów nowych spowolni dalszy wzrost.

Problem nadmiernej produkcji elektrośmieci stał się już globalnym zagrożeniem dla środowiska. Niektóre kraje pracują już nad regulacjami mającymi wymusić na producentach elektroniki dłuższe życie produktów i maksymalne ułatwienie możliwości ich naprawy. Unia Europejska planuje wprowadzić szereg takich ustaw jeszcze w tym roku. Niestety, w dalszym ciągu zdarzają się wyjątki, takie jak nowe prawo ustanowione w Meksyku zakazujące de facto jakiejkolwiek naprawy urządzeń. (PM)