Na świecie dominują obecnie smartfony z niskiej i średniej półki cenowej

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Niepewność gospodarcza zwiększyła presję na spadek cen smartfonów na całym świecie, a według IDC 73% tych urządzeń dostarczanych w 2020 r. będzie miało cenę poniżej 400 USD. Prognozy mówią, że ogólnoświatowa wartość smartfonów spadnie w 2020 r. o 7,9% - do 422,4 mld USD, w porównaniu z 458,5 mld USD w roku 2019. Tendencję spadkową nasilają konsumenci zwracający się ku urządzeniom z przedziału cenowego od najniższego do średniego, ponieważ priorytetowo traktują wydatki na podstawowe produkty.

Na świecie dominują obecnie smartfony z niskiej i średniej półki cenowej

Ogólnie rzecz biorąc, w drugim kwartale 2020 r. telefony niskiego i średniego segmentu (od 100 do mniej niż 400 USD) zdominowały globalne dostawy - z 60% udziałem w rynku - i oczekuje się, że w krótkim okresie udział ten wzrośnie do 63% w przyszłym roku.

Segment średniej i wyższej półki (od 400 do mniej niż 600 USD) zwiększył swój udział w rynku o prawie 4 punkty procentowe, do 11,6% w drugim kwartale 2020 r. Urządzenia Samsunga, Huaweia i innych chińskich dostawców, takich jak Xiaomi, Oppo i Vivo, są głównymi dostawcami napędzającymi te segmenty.

Do średniego segmentu niedawno wszedł również Apple ze swoim nowym urządzeniem iPhone SE, które osiągnęło dobre wyniki, potwierdzając trend w kierunku urządzeń bardziej przyjaznych dla budżetu odbiorców.

- Rosnące stopy bezrobocia i niepewność zatrudnienia wpłynęły na konsumenckie wzorce zakupów w kierunku przystępnych cenowo produktów. Ponadto ogólna oferta smartfonów przesuwa się w kierunku urządzeń z niskiej i średniej półki. Zintensyfikowało to konkurencję, ponieważ gracze rynkowi muszą nadal przedstawiać atrakcyjne oferty, by zachęcić konsumentów do zakupu nowego urządzenia, szczególnie w droższych segmentach - powiedziała Sangeetika Srivastava, analityczka z IDC Worldwide Mobile Device Trackery.

Presja cenowa występuje na całym świecie, chociaż najbardziej widoczna jest w regionach rozwijających się, takich jak Azja i Pacyfik (z wyłączeniem Japonii i Chin), Ameryka Łacińska, Bliski Wschód i Afryka (MEA) oraz Europa Środkowo-Wschodnia (CEE), gdzie urządzenia wyceniane poniżej 400 USD zdobyły do ​​85% rynku w drugim kwartale 2020 roku, wskazuje IDC.

Nawet w Stanach Zjednoczonych urządzenia poniżej 200 USD zwiększyły swój udział o 10 punktów procentowych w ujęciu rocznym, zdobywając 27% rynku w drugim kwartale 2020 r. W Chinach najbardziej wzrósł segment średniej i wyższej półki (400-600 USD), przy wzroście udziału w rynku o 8 punktów procentowych, do 21% w drugim kwartale 2020 roku.

- Patrząc w przyszłość, ponieważ konsumenci w coraz większym stopniu oczekują lepszej oferty cenowej, segmenty niskie i średnie pozostaną najpopularniejsze. Jednak w dłuższej perspektywie IDC spodziewa się najszybszego wzrostu w przedziale cenowym 400-600 USD, ponieważ sprzedaż urządzeń 5G rośnie, a średnia cena sprzedaży (ASP) telefonów 5G spadnie do 465 USD w 2024 r. - powiedziała Nabila Popal, dyrektor ds. badań w IDC Worldwide Mobile Device Trackers.

źródło: DigiTimes