W Chinach produkcja telefonów spada a komputerów rośnie

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Chińskie narodowe biuro statystyk wskazuje, że krajowa produkcja telefonów komórkowych odnotuje w tym roku dwucyfrowy spadek. W pierwszym kwartale 2020 roku regionalna produkcja w tym sektorze spadła o 50% w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 roku i 33% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wiele fabryk zostało tymczasowo zamkniętych.

W Chinach produkcja telefonów spada a komputerów rośnie

Od tego czasu produkcja poprawiła się, a jednostki w drugim kwartale 2020 roku odnotowały wzrost o 36% w porównaniu z pierwszym i trzecim kwartałem, i wzrosły o 15% w porównaniu z drugim kwartałem. Jednak nawet gdyby produkcja w czwartym kwartale powróciła do szczytu odnotowanego w tym samym okresie roku ubiegłego, czyli 517 mln sztuk, całkowita tegoroczna produkcja wyniosłaby 1525 mln sztuk, co oznacza spadek o 15% w porównaniu z 2019 rokiem.

Rynek telefonów komórkowych obejmuje zarówno smartfony, jak i standardowe telefony. Smartfony odpowiadają za około 75% wszystkich urządzeń tego typu. Tegoroczny spadek na rynku smartfonów nie będzie znaczący w porównaniu do ogólnego spadku liczby telefonów komórkowych. Najnowsze prognozy przewidują spadek liczby smartfonów o około 10 do 11%.

Perspektywy chińskiej produkcji mikrokomputerów są znacznie lepsze niż dla telefonów komórkowych. W pierwszym kwartale 2020 roku produkcja mikrokomputerów w Chinach spadła o 42%, w porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku, i była o 15% niższa niż rok wcześniej.

 
Produkcja telefonów w Chinach, w latach 2019-2020 (w mln sztuk)

Jednak w drugim kwartale 2020 roku poziom produkcji wrócił do odpowiedniego poziomu znacznie szybciej - o 72% więcej niż w pierwszym kwartale i o 17% więcej niż rok wcześniej. Na podstawie danych z trzeciego kwartału zawartych w prognozie "Semiconductor Intelligence" na czwarty kwartał produkcja mikrokomputerów wzrośnie o 8% w porównaniu z rokiem 2019.

Definicja mikrokomputerów w danych dotyczących produkcji w Chinach jest niepewna, ale prawdopodobnie może być to połączenie komputerów osobistych i tabletów. Produkcja mikrokomputerów w Chinach w 2019 roku wyniosła 338 milionów sztuk. IDC szacuje, że w 2019 roku dostawy komputerów osobistych wyniosły 266 mln sztuk, a tabletów 143 mln sztuk, co daje łącznie 410 mln sztuk. Produkcja mikrokomputerów w Chinach obejmuje 83% światowych dostaw komputerów i tabletów.

źródło: Electronics Weekly