W pierwszym kwartale sprzedaż komputerów wzrosła o 45%

Producenci ODM zmagają się obecnie  z deficytem kluczowych komponentów, takich jak scalone układy energetyczne, sterowniki matryc LCD i procesory. Analitycy z Counterpoint Research wskazują, że w pierwszym kwartale 2021 roku na świecie dostarczono 15,6 mln komputerów osobistych (PC), co oznacza wzrost o 45%. Jednak globalny deficyt w branży IC będzie nadal wpływał na harmonogramy dostaw.

Posłuchaj
00:00

Firma Lenovo znalazła się na czołowej pozycji, obejmując 24% rynku komputerów PC. Kolejne miejsce zajął HP z 23% udziałem, a za nim Dell z udziałem na poziomie 17%. Według firmy badawczej rynek komputerów PC był napędzany głównie przez wzrost liczby notebooków do gier i rosnący popyt w segmentach biznesowym i edukacyjnych, co pozytywnie wpływało na sprzedaż Chromebooków.

- W drugim kwartale 2021 roku dostawy komputerów osobistych utrzymają swój poziom. Wierzymy, że sześciu największych dostawców nadal będzie dominować na rynku z ponad 85% udziałem - powiedział William Li, analityk w zespole ds. półprzewodników i komponentów.

W większej części za deficyt w segmencie komputerów osobistych odpowiadają chipy typu PMIC (Power Management Integrated Circuit) i DDIC (Display Driver Integrated Circuits). Termin realizacji dostaw tych układów wydłużył się prawie dwukrotnie w porównaniu z okresem poprzedzającym pandemię COVID-19. W przypadku procesorów do komputerów PC sytuacja rynkowa pod koniec pierwszego półrocza uległa niewielkiej poprawie.

Niektórzy dostawcy wskazują, że deficyt wyspecjalizowanych chipów do kart sieciowych i układów zawierających kodeki audio nie zmalał i utrzyma się w drugiej połowie tego roku.

- Ponieważ w drugiej połowie 2021 roku nie odnotowano żadnego znaczącego wzrostu zdolności produkcyjnych zakładów foudry, jest mało prawdopodobne, aby czas realizacji kluczowych komponentów powrócił do normalności z obecnego stanu - powiedział William Li.

Dostawcy komputerów PC i producenci ODM nie są w stanie w pełni rozwiązać problemu deficytu i nadrobić zaległości w zamówieniach. Szacuje się jednak, że pod koniec pierwszej połowy 2022 roku różnica między podażą i popytem zacznie się stopniowo wyrównywać.

Źródło: Electronicsb2b

Powiązane treści
Komputery jednopłytkowe w aplikacjach przemysłowych
Po pandemii mamy spadek sprzedaży komputerów
Pandemia winduje zapotrzebowanie na komputery
Amazon zaoferuje moc obliczeniową komputerów kwantowych
W Chinach produkcja telefonów spada a komputerów rośnie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Gospodarka
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
Gospodarka
Już za tydzień Warsaw Industry Automatica 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów