W pierwszym kwartale sprzedaż komputerów wzrosła o 45%

| Gospodarka Aktualności

Producenci ODM zmagają się obecnie  z deficytem kluczowych komponentów, takich jak scalone układy energetyczne, sterowniki matryc LCD i procesory. Analitycy z Counterpoint Research wskazują, że w pierwszym kwartale 2021 roku na świecie dostarczono 15,6 mln komputerów osobistych (PC), co oznacza wzrost o 45%. Jednak globalny deficyt w branży IC będzie nadal wpływał na harmonogramy dostaw.

W pierwszym kwartale sprzedaż komputerów wzrosła o 45%

Firma Lenovo znalazła się na czołowej pozycji, obejmując 24% rynku komputerów PC. Kolejne miejsce zajął HP z 23% udziałem, a za nim Dell z udziałem na poziomie 17%. Według firmy badawczej rynek komputerów PC był napędzany głównie przez wzrost liczby notebooków do gier i rosnący popyt w segmentach biznesowym i edukacyjnych, co pozytywnie wpływało na sprzedaż Chromebooków.

- W drugim kwartale 2021 roku dostawy komputerów osobistych utrzymają swój poziom. Wierzymy, że sześciu największych dostawców nadal będzie dominować na rynku z ponad 85% udziałem - powiedział William Li, analityk w zespole ds. półprzewodników i komponentów.

W większej części za deficyt w segmencie komputerów osobistych odpowiadają chipy typu PMIC (Power Management Integrated Circuit) i DDIC (Display Driver Integrated Circuits). Termin realizacji dostaw tych układów wydłużył się prawie dwukrotnie w porównaniu z okresem poprzedzającym pandemię COVID-19. W przypadku procesorów do komputerów PC sytuacja rynkowa pod koniec pierwszego półrocza uległa niewielkiej poprawie.

Niektórzy dostawcy wskazują, że deficyt wyspecjalizowanych chipów do kart sieciowych i układów zawierających kodeki audio nie zmalał i utrzyma się w drugiej połowie tego roku.

- Ponieważ w drugiej połowie 2021 roku nie odnotowano żadnego znaczącego wzrostu zdolności produkcyjnych zakładów foudry, jest mało prawdopodobne, aby czas realizacji kluczowych komponentów powrócił do normalności z obecnego stanu - powiedział William Li.

Dostawcy komputerów PC i producenci ODM nie są w stanie w pełni rozwiązać problemu deficytu i nadrobić zaległości w zamówieniach. Szacuje się jednak, że pod koniec pierwszej połowy 2022 roku różnica między podażą i popytem zacznie się stopniowo wyrównywać.

źródło: Electronicsb2b