Osram Opto dostarczy podświetlenie miniLED do nowych MacBooków

| Gospodarka Optoelektronika

Według źródeł branżowych, w drugiej połowie 2021 roku Osram Opto Semiconductors dostarczać będzie miniLED-owe podświetlenie do zaawansowanych komputerów MacBook, stając się drugim, po tajwańskiej firmie Epistar, dostawcą komponentów tego typu dla Apple'a.

Osram Opto dostarczy podświetlenie miniLED do nowych MacBooków

Na początku przyszłego roku Apple ma wprowadzić na rynek 12,9-calowy iPad Pro wyposażony w podświetlenie miniLED. Każdy egzemplarz ma wykorzystywać ponad 10 tys. minidiod LED dostarczanych wyłącznie przez Epistara. Tajwańskie przedsiębiorstwo w trzecim kwartale 2020 roku ogłosiło gotowość do rozpoczęcia dostaw tego typu podzespołów, przystosowując sprzęt dotychczas produkujący chipy LED emitujące światło niebieskie (blue-light LED).

W drugiej połowie 2021 roku Apple ma wprowadzić na rynek MacBooka wyposażonego w podświetlenie miniLED. W celu zapewnienia stabilnych dostaw firma będzie szukała dodatkowych dostawców chipów miniLED. Obecnie Osram Opto dostarcza komponenty optoelektroniczne do urządzeń Apple Watch i iPhone'ów, dodatkowo firma będzie dostarczać chipy miniLED do MacBooków. W związku z tym Osram przygotuje swój zakład w Malezji do początkowej produkcji na poziomie 100 mln diod miniLED miesięcznie. Źródła podają, że Apple dodatkowo weryfikuje możliwości wytwórcze chińskiego Sanan Optoelectronics.

Według doniesień, w czwartym kwartale bieżącego roku Epistar zamierza podnieść wskaźniki wydajności produkcji w zakresie diod miniLED z poziomu poniżej 80% do 85%, a w pierwszej połowie 2021 roku do 90%.

Koszt podświetlenia na bazie chipów miniLED jest o co najmniej 20-30% wyższy w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniami opartymi o zwykłe diody LED. Mimo wszystko wielu producentów zamierza w pierwszej połowie 2021 rok wprowadzić na rynek urządzenia wyposażone w 15,6-, 16- i 17,3-calowe ekrany wykorzystujące podświetlenie nowej generacji.

źródło: DigiTimes

Zobacz również