Najpierw półprzewodniki, teraz stal - zakłócenia dostaw

| Gospodarka Aktualności

Pandemia i związane z nią ograniczenia przynoszą coraz więcej zakłóceń w łańcuchach dostaw. Brakuje głównie półprzewodników dla motoryzacji, ale w wielu innych grupach produktowych też pojawiają się braki, które są w stanie zatrzymać linie produkcyjne. Czasy dostaw podzespołów znowu zaczęły się zwiększać, co doskonale widać na zestawieniach przygotowywanych przez Electronic Components Industry Association (ECIA).

Najpierw półprzewodniki, teraz stal - zakłócenia dostaw

Jednak półprzewodniki to nie jedyny problem branży motoryzacyjnej, bo na rynku zaczyna brakować także stali (głównie nierdzewnej) i innych metali, które wykorzystywane są powszechnie w przemyśle, np. cyny. Surowców tych brakuje na całym świecie - problem ma już branża AGD, motoryzacja będzie miała go za chwilę. Ceny już rosną.

O tym problemie informuje firma Cynel Unipress, krajowy producent materiałów do lutowania, sygnalizując, że w ciągu ostatnich 6 miesięcy cena cyny wzrosła o 68,3% (wg danych na 15 lutego 2021 r.), a dodatkowo zmienia się bardzo dynamicznie - na giełdzie LME w dniu 15 lutego 2021 wzrosła z 25290 do 28899 dolarów za tonę. Cynel informuje, że w najbliższym czasie będzie zmuszony do wyceny zamówień na podstawie bieżących kalkulacji i cen metali.