Microsoft przejmuje Nuance za 16 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Microsoft ogłosił, że w związku z rozwojem usług w chmurze przeznaczonych dla sektora medycznego przejmuje za 16 mld dolarów firmę Nuance zajmującą się sztuczną inteligencją i technologią przetwarzania mowy. Kontrakt został podpisany po zawartej współpracy w 2019 roku, w ramach automatyzacji procesów administracyjnych w placówkach medycznych. Firma zapewnia, że obsługuje 77% szpitali w USA, dostarczając inteligentne rozwiązania, w tym rozpoznawanie mowy, transkrypcję i obrazowanie medyczne.

Microsoft przejmuje Nuance za 16 mld dolarów

Firma Nuance, znana jest z pionierskiej technologii mowy i wdrożenia wirtualnego asystenta Apple, działającego pod nazwą Siri. Kiedyś firma oferowała technologie rozpoznawania mowy w różnych branżach, teraz koncentruje się na opiece zdrowotnej i sztucznej inteligencji dla segmentu biznesowego, po wydzieleniu i sprzedaży kilku mniej dochodowych podmiotów. Prowadząc działalność w 28 krajach, firma z Burlington w stanie Massachusetts odnotowała 1,5 mld dolarów przychodu w ubiegłym roku podatkowym, z czego dwie trzecie wygenerował segment opieki zdrowotnej.

Transakcja jest następstwem niedawnego przejęcia za 7,5 mld dolarów przez Microsoft firmy ZeniMax Media specjalizującej się w elektronicznej rozrywce. Ponadto Microsoft prowadził rozmowy w sprawie zakupu platformy komunikacyjnej Discord, która umożliwia również prowadzenie wydarzeń na żywo w formie audio.

Przejęcie Nuance będzie drugą co do wielkości transakcją Microsoftu, po wykupieniu platformy LinkedIn w 2016 roku za kwotę 26,2 mld dolarów.

źródło: Reuters