W 2025 roku wartość rynku IoT przekroczy 767 mld dolarów

W 2020 rynek IoT osiągnął wartość 244,47 mld dolarów, przy wzrośnie notowanym od 2015 roku charakteryzującym CAGR na poziomie 18,2%. Analitycy oszacowali, że w 2025 roku rynek ten wzrośnie do 767,29 mld dolarów, przy 25,7% CAGR. W roku 2030 roku wartość ta wyniesie 1,65 bln dolarów, a wzrost będzie charakteryzować CAGR na poziomie 16,6%.

Posłuchaj
00:00

Wzrost w poprzednich latach wynikał z obecnego stanu rozwoju gospodarki na rynkach wschodzących, wzrostu dochodu rozporządzalnego, wysokich wycen firm programistycznych, zwiększonej dostępności urządzeń mobilnych oraz ekspansji internetu i usług szerokopasmowych. W kolejnych lat wzrost rynku IoT będą napędzać inwestycje w inteligentne miasta i sektor konsumencki.

Czynniki, które mogą utrudnić wzrost rynku w przyszłości to brak wykwalifikowanej kadry, rozwijająca się konkurencja, oprogramowanie typu open-source, wyzwania związane z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i sytuacja epidemiologiczna.

Wpływ 5G na rynek IoT

Oczekuje się, że rosnąca adopcja sieci 5G będzie napędzać rynek IoT. Sieci 5G przyspieszą upowszechnienie aplikacji i usług IoT oraz wprowadzają nowe funkcje w zdalnym monitorowaniu, kontroli wizualnej i autonomicznych systemach. Technologie te znajdą zastosowanie m.in. w kopalniach i pojazdach połączonych z siecią.

Przepustowość sieci oferowana przez 5G umożliwia przesyłanie większej ilości danych i mniejsze opóźnienia. Technologia ta zapewnia zwiększony zasięg i wielu topologii sieciowych. Według najnowszego raportu Mobility Report firmy Ericsson, liczba użytkowników smartfonów 5G w 2021 roku wzrośnie do 600 mln, wzrastając 3-krotnie w stosunku do roku 2020. Do 2022 roku liczba ta ma przekroczyć miliard.

Jak IoT zmieni sektor służby zdrowia?

Obecnie coraz częściej w służbie zdrowia są wykorzystywane aplikacje IoT, w tym zdalne monitorowanie. Zapewnienia to pacjentom bezpieczeństwo i ochronę, a jednocześnie motywuje lekarzy do zapewnienia zaawansowanego leczenia. IoT w znaczący sposób zmienia sektor opieki zdrowotnej. Według badania przeprowadzonego przez firmę Data Driven Investor, sektor opieki zdrowotnej w 2020 roku odpowiadał za 40% wykorzystania urządzeń IoT. Do 2025 roku IoT w sektorze medycznym wygeneruje przychody na poziomie 135 mld dolarów.

Bezpieczeństwo IoT będzie priorytetem

Bezpieczeństwo IoT obejmuje zarówno urządzenia fizyczne, jak i sieci. Duże firmy działające w sektorze IoT uruchamiają urządzenia zabezpieczające IoT, aby zapobiec kradzieży danych i atakom. Na przykład w październiku 2020 roku Smitch, jedna z głównych indyjskich firm specjalizujących się w sektorze konsumenckim IoT, wprowadziła na rynek dwie nowe kamery bezpieczeństwa wyposażone w moduł Wi-Fi. Inteligentne kamery, które zapewniają między innymi widzenie w podczerwieni, śledzenie ruchu i dwukierunkową komunikację. Jest to najnowszy dodatek do szerokiej gamy produktów firmy Smitch. Inteligentne oświetlenie firmy Smitch stało się najbardziej udanym produktem IoT na Flipkart w 2019 roku, ze sprzedażą przekraczającą 100 tys. sztuk.

Kto najwięcej zyska na rynku IoT?

W 2025 roku globalna sprzedaż urządzeń IoT wyniesie 299,39 mld dolarów. Segment przemysłowy w tym czasie odnotuje sprzedaż na poziomie 161,98 mld dolarów rocznie. Digitalizacja produkcji wygeneruje roczne przychody w wysokości 310,24 mld dolarów.

 

Źródło: The Business Research Company

Powiązane treści
Chiński rynek IoT osiągnie wartość 300 mld dolarów
Satelitarna LoRaWAN wypełni lukę braku zasięgu dla aplikacji IoT
Chiny zajmą czołową pozycję w sektorze IoT
Do 2026 roku przychody z sektora bezpieczeństwa IoT przekroczą 16 mld dolarów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Zobacz więcej z tagiem: Mikrokontrolery i IoT
Gospodarka
Chiny stawiają na RISC-V
Gospodarka
Infineon Technologies umacnia globalną pozycję lidera w branży półprzewodników dla motoryzacji
Gospodarka
MPLAB PICkit Basic – budżetowy debuger od Microchip z możliwościami klasy premium
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów