Chiny zajmą czołową pozycję w sektorze IoT

| Gospodarka Mikrokontrolery i IoT

W celu ograniczenia zależności od USA, Chiny przyspieszają inwestycje w nowe technologie. W związku z tym kraj ten jest na dobrej drodze, aby zająć pozycję lidera w powstającym sektorze IoT. Według danych przygotowanych przez firmę analityczną GlobalData, Chiny pod względem poziomu rozwoju IoT wyprzedziły kraje rozwinięte.

Chiny zajmą czołową pozycję w sektorze IoT

Z analizy bazy patentów wynika, że Chiny są głównym cesjonariuszem publikacji patentów IoT. Spośród 2440 zgłoszeń patentowych, związanych z IoT, w 2020 roku same Chiny odpowiadają za 69% z 1683 zgłoszeniami. Szacuje się, że Chiny staną się kluczowym graczem na rynku technologii chipów w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat. W międzyczasie nadejście szwajcarskiej architektury RISC-V - technologii chipów typu open source - otwiera przed chińskimi firmami zajmującymi się półprzewodnikami ogromne możliwości.

Chiny postawiły sobie za cel osiągnięcie w ciągu najbliższych 10 lat samowystarczalności w zakresie produkcji półprzewodników na poziomie 70%. W 2020 roku ogłoszono pięcioletni program rządowy o wartości 1,4 bln dolarów w celu wsparcia badań i rozwoju w kluczowych technologiach, w tym półprzewodnikach, sztucznej inteligencji, robotyce, 5G, 6G, chmurze oraz obliczeniach kwantowych.

źródło: Digitimes