Chiny zajmą czołową pozycję w sektorze IoT

W celu ograniczenia zależności od USA, Chiny przyspieszają inwestycje w nowe technologie. W związku z tym kraj ten jest na dobrej drodze, aby zająć pozycję lidera w powstającym sektorze IoT. Według danych przygotowanych przez firmę analityczną GlobalData, Chiny pod względem poziomu rozwoju IoT wyprzedziły kraje rozwinięte.

Posłuchaj
00:00

Z analizy bazy patentów wynika, że Chiny są głównym cesjonariuszem publikacji patentów IoT. Spośród 2440 zgłoszeń patentowych, związanych z IoT, w 2020 roku same Chiny odpowiadają za 69% z 1683 zgłoszeniami. Szacuje się, że Chiny staną się kluczowym graczem na rynku technologii chipów w ciągu najbliższych dwóch do trzech lat. W międzyczasie nadejście szwajcarskiej architektury RISC-V - technologii chipów typu open source - otwiera przed chińskimi firmami zajmującymi się półprzewodnikami ogromne możliwości.

Chiny postawiły sobie za cel osiągnięcie w ciągu najbliższych 10 lat samowystarczalności w zakresie produkcji półprzewodników na poziomie 70%. W 2020 roku ogłoszono pięcioletni program rządowy o wartości 1,4 bln dolarów w celu wsparcia badań i rozwoju w kluczowych technologiach, w tym półprzewodnikach, sztucznej inteligencji, robotyce, 5G, 6G, chmurze oraz obliczeniach kwantowych.

Źródło: Digitimes

Powiązane treści
Chiny opracowują nowy plan dotyczący cyberbezpieczeństwa
Do 2026 roku przychody z sektora bezpieczeństwa IoT przekroczą 16 mld dolarów
W 2025 roku wartość rynku IoT przekroczy 767 mld dolarów
Bezpieczeństwo w IoT stanie się wymogiem prawnym
Chiński rynek IoT osiągnie wartość 300 mld dolarów
Do 2026 roku wartość rynku usług IoT przekroczy 149 mld dolarów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Mikrokontrolery i IoT
Gospodarka
Nowa platforma Payara Qube upraszcza wdrażanie aplikacji Java w chmurze
Gospodarka
Najmniejszy na świecie komputer z Intel Core 13. generacji – AAEON de next-RAP8 wkracza na rynek embedded
Technika
Dotykowe czujniki indukcyjne - nowy wymiar interfejsu HMI

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów