Satelitarna LoRaWAN wypełni lukę braku zasięgu dla aplikacji IoT

| Gospodarka Aktualności

Szacuje się, że do 2025 roku około 75 mld aplikacji IoT będzie dołączonych do sieci i znaczna ich część będzie znajdować się na obszarach, które nie dają prostej możliwości dołączenia się do Internetu. Ponadto znaczna część aplikacji realizowanych w wielkiej skali (massive IoT) będzie wymagać zapewnienia globalnego zasięgu w branżach takich, jak logistyka, gospodarka morska, zarządzanie flotą, energia lub monitorowanie środowiska za pomocą sieci rozproszonych.

Satelitarna LoRaWAN wypełni lukę braku zasięgu dla aplikacji IoT

Zgodnie z raportem GSMA 2020 Mobile Economy, duży zasięg sieci komórkowych pomógł w ciągu ostatnich 6 lat znacznie ograniczyć liczbę miejsc, gdzie zasięgu dalej nie ma, jednak nadal istnieje wiele problemów związanych z zapewnieniem przystępnej cenowo łączności społecznościom wiejskim i na obszarach niezamieszkałych. W takich obszarach dobrze sobie radzą sieci LoRaWAN. Jednak pomimo szybkiego rozwoju prywatnych i publicznych naziemnych sieci LoRaWAN w ponad 160 krajach, wiele regionów nie jest obsługiwanych, bo dostawcy usług sieciowych mają niewielki lub żaden zwrot ekonomiczny z inwestycji w takich miejscach. Problem ten może rozwiązać komunikacja satelitarna z użyciem LoRaWAN, która zapewnia większą szybkość transmisji danych dzięki modulacji LR-FHSS - Long Range Frequency Hoping Spread Spectrum. Została ona zatwierdzona przez LoRa Alliance pod koniec 2020 roku, oferując wyjątkową możliwość współpracy naziemnych i satelitarnych sieci LoRaWAN dzięki możliwości roamingu z innymi sieciami pracującymi w ISM.

Ważne jest to, że komunikacja z satelitami LEO (znajdujących się na orbitach o wysokości 300-500 km nad Ziemią) może zostać zrealizowana przy użyciu tych samych urządzeń LoRa. Wymagana jest tylko aktualizacja oprogramowania firmware i wymiana anteny. Zmiany nie wymaga także infrastruktura sprzętowa naziemna stacji bazowych.