W 2025 wartość rynku inteligentnego oświetlenia przekroczy 22 mld dolarów

| Gospodarka Optoelektronika

Według raportu przygotowanego przez agencję analityczną The Business Research Company, w 2020 roku rynek inteligentnego oświetlenia osiągnął wartość 11,06 mld dolarów, przy rocznym wzroście na poziomie 12,1%, notowanym od roku 2015. Analitycy oszacowali, że w 2025 roku wartość tego sektora wyniesie 22,7 mld dolarów z CAGR na poziomie 15,3%. Prognozując od 2025 roku, w roku 2030 rynek ten osiągnie wartość 43,9 mld dolarów ze wzrostem charakteryzującym się wskaźnikiem CAGR wynoszącym 14,3%. Do czynników, które hamują rozwój tego sektora, należą wysokie koszty, niestabilne ceny metali i deficyt podzespołów elektronicznych.

W 2025 wartość rynku inteligentnego oświetlenia przekroczy 22 mld dolarów

Inwestycje w sektor inteligentnego oświetlenia

Oczekuje się, że w prognozowanym okresie rynek inteligentnego oświetlenia będzie napędzał szybki wzrost inwestycji w rozwiązania charakteryzujące się wyższą efektywnością energetyczną w branży infrastrukturalnej. Wiele firm inwestuje w tego typu technologie, zwłaszcza w USA i w krajach europejskich. Na przykład w 2020 roku bank EBI (European Investment Bank) zatwierdził inwestycję o wartości 4,9 mld euro w energię odnawialną, bezemisyjny transport i szybką komunikację, a także w infrastrukturę medyczną i edukacyjną na świecie, z naciskiem na projekty realizowane w Serbii, Hiszpanii i Rumunii. Oczekuje się, że takie inwestycje pobudzą rozwój i sprzedaż energooszczędnych urządzeń, do których należą inteligentne żarówki i lampy.

Czynniki hamujące rozwój rynku inteligentnego oświetlenia

Rozwój rynku ogranicza szkodliwy wpływ inteligentnych świateł, takich jak diody LED, na zdrowie. Stosowane w tych urządzeniach LED-y emitują światło krótkofalowe. Długotrwała, ciągła ekspozycja na emisję może uszkodzić wzrok. Według francuskiej Agencji ds. Żywności, Środowiska i Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (ANSES) fototoksyczne działanie niebieskiego światła wykorzystywanego w gospodarstwach domowych, biurach, reflektorach, latarkach, zabawkach i oświetleniu ulicznym może uszkodzić siatkówkę oka, jednocześnie zakłócając procesy biologiczne.

W raporcie stwierdzono również, że zwiększona ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez diody LED przyczynia się do wzrostu ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej. To choroba oczu, która może powodować utratę wzroku u dorosłych. Właściwość ta wpływa negatywnie na popyt na oświetlenie oparte o tego typu komponenty optoelektronicznie, hamując w ten sposób rozwój rynku.

Jakie trendy kształtują rynek inteligentnego oświetlenia?

Na popularności zyskują żarówki LED wyposażone w moduł komunikacyjny Wi-Fi. Produkty tego typu umożliwiają szybkie i tanie wdrożenie inteligentnego oświetlenia. Dane i funkcje dotyczące tych urządzeń są przechowywane w chmurze, co zapewnia użytkownikowi swobodny dostęp do oświetlenia za pośrednictwem aplikacji w smartfonie. W październiku 2020 roku Panasonic wprowadził na rynek inteligentną żarówkę z funkcją zdalnej konfiguracji dowolnego koloru światła. Dedykowane do żarówek Wi-Fi oprogramowanie można zintegrować z asystentami głosowymi, takimi jak Google i Alexa.

Urządzenia IoT generują zapotrzebowanie na sieć Li-Fi

Obserwatorzy rynku wskazują, że coraz częściej w inteligentnym oświetleniu stosuje się technologię Li-Fi, która wykorzystuje elementy optoelektroniczne do bezprzewodowej transmisji danych. Żarówki LED do zastosowań domowych mogą zapewnić transfer danych na poziomie 224 Gb/s.

W czerwcu 2019 roku holenderskie przedsiębiorstwo Signify wprowadziło na rynek zestaw urządzeń pod nazwą Trulifi wyposażony w technologię Li-Fi. Trulifi wykorzystuje odpowiednio zmodulowaną emisję światła, która zapewnia wysoce wydajną, stabilną dwukierunkową komunikację bezprzewodową z prędkościami znacznie przekraczającymi większość tradycyjnych rozwiązań.


Który segment odnotuje największą sprzedaż na rynku inteligentnego oświetlenia?

Największe szanse na wzrost ma segment sterowników oświetlenia, który w 2025 roku osiągnie sprzedaż na poziomie 5,28 mld dolarów rocznie. Do tego czasu sprzedaż w sektorze oświetlenia przeznaczonego dla gospodarstw domowych wyniesie 5,19 mld dolarów rocznie. W 2025 roku sprzedaż w segmencie oświetlenia na bazie diod LED ma mieć wartość 10,27 mld dolarów rocznie. Globalna sprzedaż w sektorze przewodowych technologii komunikacyjnych wzrośnie do 7,39 mld dolarów. Wartość amerykańskiego rynku inteligentnego oświetlenia w 2025 roku osiągnie 2,46 mld USD.

źródło: The Business Research Company