Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

| Gospodarka Optoelektronika

Od 1 września 2021 roku nowo wprowadzane na rynek źródła światła powinny mieć nową etykietę energetyczną określającą ich wydajność świetlną, zużycie energii w ciągu 1000 godzin pracy oraz kategorię energetyczną. Od podanej daty minęły już prawie 3 miesiące, niemniej wystarczy przejrzeć pierwsze lepsze oferty handlowe, aby nabrać przekonania, że krajowa branża w większości "nie zauważyła" jeszcze tej zmiany wymagań prawnych. Warto zatem przypomnieć, co się zmieniło.

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Etykiety energetyczne były na źródłach światła od dawna, ale nie na wszystkich źródłach były wymagane. Od 1 września 2021 roku lampy LED-owe i większość innych źródła światła (np. taśmy LED) też muszą być etykietowane, a dodatkowo zmieniony został wzór etykiety na wersję bardziej dopasowaną do realiów, bez plusów przy kategorii A. Z obowiązku wyłączono komponenty (diody LED, moduły COB) oraz źródła o wydajności poniżej 60 lm, czyli w praktyce oświetlenie sygnalizacyjne.

Wszystkie zmiany wiążą się z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2017/1369 oraz wynikającej z niego nowelizacji polskiej "Ustawy o etykietowaniu energetycznym produktów związanych z energią" z dnia 19 czerwca 2019.

Zgodnie z wytycznymi UE źródła światła powinny zostać wyposażone w etykietę energetyczną, która zawiera informacje o klasie efektywności energetycznej, strumieniu światła w lumenach, zużyciu energii elektrycznej przez lampy w watach oraz średniej długości życia w godzinach.

Wprowadzający produkty na rynek są zobowiązani rejestrować swoje produkty w bazie danych EPREL (European Product Registry for Energy Labelling – Europejski Rejestr Etykiet Energetycznych). Celem jest zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich dokumentacji technicznych, dotyczących produktów elektrycznych, należących do różnych klas energetycznych. Tam ma się znaleźć szczegółowa dokumentacja techniczna danego produktu, a link prowadzący bezpośrednio do wpisu w bazie jest podawany na kodzie QR na etykiecie.