Rynek MPU osiągnie w 2025 roku wartość 100 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Jak podaje IC Insights, sprzedaż mikroprocesorów (MPU) utrzymuje się w 2021 roku na wysokim poziomie, a w zeszłym roku, mimo pandemii, wzrost rynku wyniósł aż 16%. Jeśli prognoza się sprawdzi, to tegoroczny wzrost będzie 14-procentowy, a w kolejnym roku obroty przekroczą 100 mld dolarów. Suma ta będzie odpowiadać wolumenowi sprzedaży ok. 2,5 mld sztuk. Średnie ceny sprzedaży tych układów wzrosną o 4% (2020 vs. 2021).

Rynek MPU osiągnie w 2025 roku wartość 100 mld dolarów

Pandemia wywołała jeszcze większe uzależnienie produktów, usług i pracy od Internetu i wywołała silną falę wzrostu sprzedaży wielkoekranowych smartfonów wysokiej klasy - wiele z nich to telefony 5G - co spowodowało wzrost przychodów z procesorów MPU do telefonów komórkowych (aplikacyjnych). Integracja w smartfonach modemów 5G, wyższa wydajność rdzeni graficznych oraz akceleratory algorytmów sztucznej inteligencji (AI), a także zaawansowane kamery do wykonywania zdjęć 3D, wymagają użycia zaawansowanych MPU i są najważniejszym czynnikiem prorozwojowym.

Drugi ważny segment rynku - mikroprocesory do pecetów - wzrósł o 14% w 2020 r. Był to najwyższy wzrost od 10 lat, bo wszyscy pracujący z domu potrzebowali komputerów. W tym roku obroty wzrosną o 4% w tym segmencie, co też jest przyzwoitym wynikiem. W trzecim segmencie – mikroprocesorów do systemów embedded – wzrost sprzedaży w tym roku ma wynieść nieco mniej, tj. 11%, bo na rynku tych chipów brakuje. Te wersje trafiają do IoT, motoryzacji, przemysłu, sprzętu medycznego, telekomunikacji.

 
Rynek mikroprocesorów: obroty, wolumen w latach 2018-2020 i prognoza wg IC Insights

Moduły SOM z mikroprocesorami to wydajne i wygodne rozwiązanie dla wielu aplikacji, mówi - Michał Walaszek, Business Development Specialist w SomLabs

  • Na czym polega fenomen komputerów w postaci modułu SoM?

SoM to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą szybko rozszerzyć swoje portfolio produktów o cechy, które trudno jest zrealizować przy użyciu mikrokontrolera. Fenomen tego rozwiązania polega na gotowości jego użycia, a więc dzięki połączeniu w jednym produkcie hardware'u z oprogramowaniem, bez konieczności spędzania długiego czasu nad projektem.

  • Jeśli chodzi o SoM-y to, czy sprzedaje się produkt, czy też całe środowisko? Dla kogo są te produkty?

Moduły SoM to produkty przeznaczone dla szerokiego grona firm zajmujących się produkcją elektroniki oraz firm software'owych, które poszukują wydajnej i zaawansowanej platformy sprzętowej. Dzisiaj praktycznie wszystkie aplikacje, w tym także przemysłowe coraz częściej "chcą" wyglądać nowocześnie - więc muszą zawierać duży wyświetlacz, Wi-Fi, BLE, 5G - a użycie SoM-a pozwala na szybkie zrealizowanie takiego projektu.

Klient decydując się na rozwiązanie oparte o SoM dostaje kompleksowe rozwiązanie pozwalające wdrożyć projekt układu bazujący na wydajnym mikroprocesorze oraz gotowe do instalacji oprogramowanie.

Nasi klienci zarówno krajowi jak i zagraniczni doceniają rozwiązania SoMLabs, które wyróżniają się na tle naszej konkurencji. Przygotowaliśmy rozwiązania, które technicznie są z najwyższej półki i zarazem są rozsądne cenowo. Łatwość zakupu oraz dostępność u naszych dystrybutorów stanowi także wartość dodaną. Dodatkowo oferujemy usługi projektowania, optymalizacji projektów oraz wsparcie software'owe, których nasi konkurenci nie oferują, albo proponują dopiero dla tzw. "milionowych" ilości.

  • Wiele się mówi w Polsce o innowacjach, ale mam wrażenie, że często jest to myślenie życzeniowe. Ile procent SoM-ów trafia na rynek krajowy?

Mówienie o innowacjach w aspekcie użycia modułu SoM-a jest trochę na wyrost, niemniej prawdą jest, że komputer tego typu jest bardzo dobrym rozwiązaniem, na którym można wykonać projekt innowacyjny. Jego potencjał w tym obszarze zależy od pomysłowości programistów i tzw. "use case", czyli konkretnego przypadku. Na rynek krajowy trafia 50% naszej produkcji, chcemy w zwiększyć naszą sprzedaż za granicą - w tej chwili pracuję nad strategią rozwoju tego rynku.

  • Zwykle, jak ktoś korzysta z mikrokontrolerów, to ma do nich niezbędne narzędzia, takie jak środowisko IDE, programator, płytki ewaluacyjne, kod i biblioteki. Czy sięgnięcie po SoM-y oznacza, że ten dorobek trzeba spisać na straty?/em>

Budowanie doświadczenia oraz kompetencji zespołu w oparciu o platformę mikrokontrolerów to wartość każdej firmy. Przejście na SoM-a nie oznacza, że cały wcześniejszy dorobek idzie na marne. Po pierwsze, bardzo często klienci łączą użycie wydajnego mikroprocesora w SoM-ie z dotychczas stosowanym mikrokontrolerem. Po drugie kompetencje i wiedza w zakresie projektowania układów i płytek drukowanych, zdobyta przy pracach z mikrokontrolerami, może zostać wykorzystana do zaprojektowania płytki bazowej dla SoM-a.