Geely chce produkować smartfony

| Gospodarka Aktualności

Chiński producent samochodów Zhejiang Geely zamierza do 2023 roku wprowadzić na rynek swojego pierwszego smartfona i osiągnąć w tym segmencie sprzedaż na poziomie 3 mln sztuk w pierwszym roku.

Geely chce produkować smartfony

Geely jest pierwszym uznanym koncernem motoryzacyjnym, który zobowiązał się do sprzedaży smartfonów, chociaż ich producenci podejmują działania w celu wejścia na rynek pojazdów elektrycznych. Prezes Geely, Eric Li utworzył spółkę pod nazwą Xingji Shidai Technology, która zajmie się opracowaniem i produkcją smartfonów. Prezes firmy posiada 55% udziałów spółki zlokalizowanej w mieście Wuhan.

Źródła donoszą, że inwestycja w to przedsięwzięcie wyniesie 10 mld juanów (1,55 mld dolarów). Oczekuje się, że w pierwszym roku spółka wygeneruje dochody w wysokości 10 mld juanów. Za cel obrano osiągnięcie w ciągu 8 lat przychodów w wysokości 150 mld dolarów, zatrudnienie 3 tys. osób i wpisanie podmiotu na giełdę papierów wartościowych.

W roku ubiegłym w Chinach dostawy smartfonów wyniosły 330 mln sztuk, co oznacza spadek o 11%. Will Wong, który śledzi chiński rynek smartfonów w firmie badawczej IDC, powiedział, że rozpoznawalność marki Geely w Chinach pomoże jej wejść na rynek urządzeń klasy premium. Według Counterpoint Research Apple odpowiada za 57% dostaw na rynku smartfonów w cenie powyżej 400 dolarów. Za nim uplasował się Samsung z 17% udziałem.

źródło: Reuters

Zobacz również