W trzecim kwartale wzrosną o 7% dostawy AP do smartfonów

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Według Digitimes Research w drugim kwartale 2021 roku do chińskich producentów smartfonów zostało dostarczonych około 218 mln procesorów aplikacyjnych (AP), co oznacza wzrost o około 3% w stosunku do poprzedniego kwartału. Analitycy oszacowali, że w trzecim kwartale dostawy odnotują kolejny wzrost o 6,9%.

W trzecim kwartale wzrosną o 7% dostawy AP do smartfonów

W celu zapewnienia wystarczającej podaży chipów, większość krajowych producentów smartfonów realizuje plany strategiczne polegające na utrzymaniu wysokiego poziomu stanów magazynowych podzespołów i aktywnym składaniu zamówień na kolejne dostawy. W trzecim kwartale MediaTek i Qualcomm rozpoczną masową produkcję chipów w 6-nanometrowych procesie opracowanym przez TSMC.

W drugim kwartale MediaTek pozostał największym dostawcą AP dla chińskich marek telefonów komórkowych, z udziałem na poziomie 54,1%, podczas gdy Qualcomm miał 35%. W trzecim kwartale MediaTek pozostanie na szczycie, ale z sekwencyjnym spadkiem udziału o 2,4 p.p. podczas gdy udział Qualcomm odnotuje wzrost o 0,4 p.p. Dzięki dobremu stosunkowi ceny do wydajności MediaTek w porównaniu do rozwiązań Qualcomma nadal odnotowuje duże zamówienia składane przez Xiaomi, Oppo, Vivo i Transsion, co pozwala utrzymać firmę czołowej pozycji.

Samsung Electronics rozpoczął rozbudowę linii produkcyjnych dla technologii 5 nm, które Qualcomm zarezerwował dla swoich AP 5G. W tym czasie TSMC rozpoczął masowe dostawy zamówionych układów 5G wykonanych w litografii 6 nm. To pozwoli Qualcommowi w trzecim kwartale zredukować różnicę w stosunku do MediaTek pod względem udziału w rynku.

Pod względem procesu technologicznego chipów zamawianych przez chińskich producentów telefonów w drugim kwartale, udział AP wykonanych w litografii 12 nm wzrósł o 38,6%.

źródło: Digitimes

Zobacz również