MediaTek odpowiada za ponad 50% dostaw AP do smartfonów w Chinach

| Gospodarka Aktualności

Dostawy smartfonowych procesorów aplikacyjnych dla chińskich producentów telefonów osiągnęły w pierwszym kwartale 2021 roku poziom 212 mln sztuk, co stanowi wzrost o 0,2% w porównaniu z kwartałem wcześniejszym. Największym dostawcą tych chipów w Chinach, ze wzrostem udziału o 9,4 punktu procentowego do ponad 50% wszystkich wysyłek, pozostał MediaTek. W tym samym okresie Qualcomm odnotował spadek udziału w rynku o 6,9 punktu procentowego.

MediaTek odpowiada za ponad 50% dostaw AP do smartfonów w Chinach

W drugim kwartale dostawy chipów AP na rynek chiński prawdopodobnie wzrosną o 9,6% w ujęciu sekwencyjnym i o 29,2% w porównaniu z rokiem ubiegłym. MediaTek i Qualcomm przygotowują się do rozszerzenia swoich udziałów w chińskich rynkach układów scalonych AP i zarządzania energią. Jednak w drugim kwartale Qualcomm będzie nadal odczuwać ograniczenia dostaw ze strony partnera produkcyjnego, czyli Samsunga, ze względu na ograniczoną wydajność technologii procesowych 5 i 8 nm w koreańskiej firmie.

Oczekuje się, że w drugim kwartale MediaTek zwiększy przewagę nad Qualcommem, ponieważ producent z Tajwanu prawdopodobnie osiągnie w Chinach wysoki wzrost sprzedaży chipów AP do smartfonów 4G, ze względu na dobry stosunek ceny do wydajności układów oraz silne wsparcie ze strony dostawców foundry.

Firma Unisoc, z siedzibą w Chinach, prawdopodobnie wyprzedzi rodzimego konkurenta Hisilicon Technologies, stając się w drugim kwartale trzecim co do wielkości dostawcą AP na lokalnym rynku.

źródło: DigiTimes