Przychody z modułów kamer wyniosą 59 mld dolarów

| Gospodarka Optoelektronika

Raport przygotowany przez agencję analityczną Yole Développement wskazuje, że w 2026 roku przychody z modułów kamer osiągną poziom 59 mld dolarów, przy wzroście wynoszącym 9,8% rocznie. Dla porównania, w 2020 roku były to 34 mld dolarów.

Przychody z modułów kamer wyniosą 59 mld dolarów

W okresie prognozy na lata 2020-2026 w segmencie mobilnych CCM (Compact Camera Module) wskaźnik wzrostu CAGR wyniesie 9,8%. W przypadku sektora motoryzacyjnego wskaźnik CAGR osiągnie poziom 14%. Przychody z modułów CCM do zastosowań konsumenckich odnotują wzrost na poziomie 16% rocznie.

Dostarczająca moduły CCM firma LG Innotek zajęła pierwsze miejsce pod względem liczby zamówień, osiągając tym samym gwałtowny wzrost. Pozostałe pozycje zajmują kolejno Sunnu Optical, O-Film i Foxconn.

Konstrukcje składające się z kilku kamer, stosowane w smartfonach w okresie 2019-2020, wpłynęły na zwiększenie liczby dostaw mobilnych CCM z 4,9 mld do 5,4 mld sztuk, co przekłada się na wzrost o 10,4% w skali roku.

Obserwatorzy wskazują, że moduły CCM w sektorze konsumenckim zyskują zaawansowane technologie, co pozwala widzeniu maszynowemu odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę w takich zastosowaniach, jak roboty i systemy nadzoru gospodarstwa domowego.

Według analityków czujnik obrazu jest w module kamery elementem kluczowym. Obecnie Sony zajmuje pozycję lidera w dziedzinie czujników obrazu. Samsung uplasował się na drugim miejscu. Firma wprowadziła w ostatnim czasie na rynek matrycę o rozdzielczości 200 MPx, w której rozmiar piksela wynosi 0,64 μm. Na trzecim miejscu znalazł się OmniVision, działający na chińskim rynku. Według agencji analitycznej wymieniona trójka producentów odpowiada za 74% rynku modułów optycznych.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również