Automatyka w homologacji lamp samochodowych - nowe systemy fotometryczne

| Gospodarka Pomiary

Rozwój elektromobilności i systemów autonomicznych zmienia styl projektowania pojazdów. Nowoczesne reflektory samochodowe integrują w sobie wiele funkcji, są coraz dłuższe i bardziej skomplikowane, często mają nieregularne kształty i rozmiary. Ich forma wymaga stosowania specyficznego sprzętu pomiarowego i sprawia, że proces testowania jest bardziej wyrafinowany i wymaga odpowiednich narzędzi do badań i homologacji.

Automatyka w homologacji lamp samochodowych - nowe systemy fotometryczne

Na rynek kontroli jakości oświetlenia samochodowego wchodzi firma GL Optic, oferując w pełni zautomatyzowany i programowalny, przystosowany do pomiarów laboratoryjnych oraz testów produkcyjnych lamp wykorzystywanych w przemyśle samochodowym, kolejowym, morskim i lotniczym, system goniometryczny GLG A 50-1800. Zastosowano w nim 3 zmechanizowane osie H,V i Z oraz ruchomy stół montażowy. Pozwala on na pomiar lamp o wadze do 50 kg, szerokości do 1,8m i rozszerzonym ustawieniu kątowym. Stół montażowy 50 x 50 cm jest ustawialny w zakresie 80 cm w płaszczyźnie pionowej.

Pomiar sygnału świetlnego zapewnia GL Photometer 3.0 LS, pracując w zakresie natężenia oświetlenia od 1/10 mililuxa do 1000 kiloluxa. Częstotliwość próbkowania 125 kHz pozwala na szybsze pomiary natężenia oświetlenia i modulacji światła (migotania). Zestaw jest wspierany przez łatwe w użyciu oprogramowanie, w tym precyzyjne protokoły sterujące i rozbudowane możliwości automatyzacji całego systemu.

Goniometr sterowany jest przez przemysłowy sterownik PLC firmy Panasonic cechujący się wysoką prędkością przetwarzania - 10ns na instrukcję. Komunikacja z elementami wykonawczymi goniometru jest realizowana przez magistralę ethernetową w czasie rzeczywistym RTEX. Komunikacja między oprogramowaniem sterującym działającym na komputerze PC a sterownikiem PLC odbywa się przez połączenie Ethernet. Ramię goniometru napędzane jest serwomotorami Panasonic współpracującymi z precyzyjną przekładnią firmy Apex Dynamics. Moc największego zainstalowanego serwomotoru sięga 1.5 kW. Wbudowany w każdy serwomotor 23-bitowy, absolutny enkoder pozwala na osiągnięcie rozdzielczości 8388608 impulsów na jeden obrót.

Rozwiązania te przeznaczone są do zastosowań w układach o wysokiej precyzji i dynamice, takich jak roboty przemysłowe czy obrabiarki CNC, i pracują w setach zakładów przemysłowych na całym świecie.

Urządzenie wyposażone jest w dotykowy panel operatorski umożliwiający monitorowanie i prezentację jego stanu. Ponadto system zapewnia wyjątkowe możliwości diagnostyczne dzięki komunikacji z usługą Corvina Cloud, która pozwala na zdalny dostęp do urządzenia przy użyciu bezpiecznych protokołów komunikacyjnych, jak OpenVPN i SSL.

Układ pomiarowy wyposażony w wysokiej klasy sensory firmy Hamamatsu Photonics zapewnia wyjątkową szybkość i powtarzalność pomiarową, a kalibracja zakładowa zapewnia nieprzerwany łańcuch wzorcowań w odniesieniu do wzorców z akredytowanego laboratorium. W skład kompletnego systemu wchodzą goniofotometr, zestaw szybkich fotometrów do pomiarów z odległości ponad 3, 10 i 25 m, spektroradiometr do pomiarów widmowych, komputer z oprogramowaniem oraz zestaw niezbędnych akcesoriów pomocniczych.

Pomiary systemem GLG A 50-1800 są zgodne z regulacjami UN/ECE i SAE/FMVSS oraz normami CIE 121-1996 i IESNA LM-75-01 regulującymi systemy pomiarów fotometrycznych i kolorymetrycznych dalekiego pola.

źródło: GL Optic