Automatyka w homologacji lamp samochodowych - nowe systemy fotometryczne

Rozwój elektromobilności i systemów autonomicznych zmienia styl projektowania pojazdów. Nowoczesne reflektory samochodowe integrują w sobie wiele funkcji, są coraz dłuższe i bardziej skomplikowane, często mają nieregularne kształty i rozmiary. Ich forma wymaga stosowania specyficznego sprzętu pomiarowego i sprawia, że proces testowania jest bardziej wyrafinowany i wymaga odpowiednich narzędzi do badań i homologacji.

Posłuchaj
00:00

Na rynek kontroli jakości oświetlenia samochodowego wchodzi firma GL Optic, oferując w pełni zautomatyzowany i programowalny, przystosowany do pomiarów laboratoryjnych oraz testów produkcyjnych lamp wykorzystywanych w przemyśle samochodowym, kolejowym, morskim i lotniczym, system goniometryczny GLG A 50-1800. Zastosowano w nim 3 zmechanizowane osie H,V i Z oraz ruchomy stół montażowy. Pozwala on na pomiar lamp o wadze do 50 kg, szerokości do 1,8m i rozszerzonym ustawieniu kątowym. Stół montażowy 50 x 50 cm jest ustawialny w zakresie 80 cm w płaszczyźnie pionowej.

Pomiar sygnału świetlnego zapewnia GL Photometer 3.0 LS, pracując w zakresie natężenia oświetlenia od 1/10 mililuxa do 1000 kiloluxa. Częstotliwość próbkowania 125 kHz pozwala na szybsze pomiary natężenia oświetlenia i modulacji światła (migotania). Zestaw jest wspierany przez łatwe w użyciu oprogramowanie, w tym precyzyjne protokoły sterujące i rozbudowane możliwości automatyzacji całego systemu.

Goniometr sterowany jest przez przemysłowy sterownik PLC firmy Panasonic cechujący się wysoką prędkością przetwarzania - 10ns na instrukcję. Komunikacja z elementami wykonawczymi goniometru jest realizowana przez magistralę ethernetową w czasie rzeczywistym RTEX. Komunikacja między oprogramowaniem sterującym działającym na komputerze PC a sterownikiem PLC odbywa się przez połączenie Ethernet. Ramię goniometru napędzane jest serwomotorami Panasonic współpracującymi z precyzyjną przekładnią firmy Apex Dynamics. Moc największego zainstalowanego serwomotoru sięga 1.5 kW. Wbudowany w każdy serwomotor 23-bitowy, absolutny enkoder pozwala na osiągnięcie rozdzielczości 8388608 impulsów na jeden obrót.

Rozwiązania te przeznaczone są do zastosowań w układach o wysokiej precyzji i dynamice, takich jak roboty przemysłowe czy obrabiarki CNC, i pracują w setach zakładów przemysłowych na całym świecie.

Urządzenie wyposażone jest w dotykowy panel operatorski umożliwiający monitorowanie i prezentację jego stanu. Ponadto system zapewnia wyjątkowe możliwości diagnostyczne dzięki komunikacji z usługą Corvina Cloud, która pozwala na zdalny dostęp do urządzenia przy użyciu bezpiecznych protokołów komunikacyjnych, jak OpenVPN i SSL.

Układ pomiarowy wyposażony w wysokiej klasy sensory firmy Hamamatsu Photonics zapewnia wyjątkową szybkość i powtarzalność pomiarową, a kalibracja zakładowa zapewnia nieprzerwany łańcuch wzorcowań w odniesieniu do wzorców z akredytowanego laboratorium. W skład kompletnego systemu wchodzą goniofotometr, zestaw szybkich fotometrów do pomiarów z odległości ponad 3, 10 i 25 m, spektroradiometr do pomiarów widmowych, komputer z oprogramowaniem oraz zestaw niezbędnych akcesoriów pomocniczych.

Pomiary systemem GLG A 50-1800 są zgodne z regulacjami UN/ECE i SAE/FMVSS oraz normami CIE 121-1996 i IESNA LM-75-01 regulującymi systemy pomiarów fotometrycznych i kolorymetrycznych dalekiego pola.

Źródło: GL Optic

Powiązane treści
GL Optic dołączyło do Good Light Group
Termografia poprawia bezpieczeństwo pieszych
Matrycowe mierniki luminancji GL Opticam niezastąpione do weryfikacji jakości wyświetlaczy i podświetlanych elementów oraz powykonawczej oceny oświetlenia drogowego.
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Optoelektronika
MIT rozwija przełomowe ultracienkie materiały do technologii noktowizyjnych
Aktualności
STMicroelectronics rozpoczyna restrukturyzację
Aktualności
Advantech wprowadzi na rynek systemy brzegowe AI następnej generacji
PCB
Siemens przejmuje DownStream Technologies
Komponenty
Navitas wprowadza pierwsze na świecie tranzystory SiC MOSFET z kwalifikacją AEC-Plus dla motoryzacji i przemysłu
Zasilanie
Infineon rozszerza ofertę modułów mocy EasyPACK CoolGaN dla aplikacji wysokonapięciowych
Zobacz więcej z tagiem: Pomiary
Gospodarka
Keysight prezentuje nowe rozwiązanie do testowania bezpieczeństwa systemów wbudowanych – premiera testbencha nowej generacji
Konferencja
EMC EUROPE 2025 - sympozjum poświęcone tematyce EMC
Gospodarka
Stoen kontynuuje instalację liczników zdalnego odczytu
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów