KE postuluje większą pomoc dla nowoczesnych technologii w Europie

Komisja Europejska w wydanym raporcie wskazała nanotechnologię, elektronikę oraz fotonikę jako czołowe technologie o strategicznym znaczeniu dla wspólnoty. Na liście tej znalazły się także badania nad materiałami zaawansowanymi i biotechnologia.

Posłuchaj
00:00

Dokument rozpatruje możliwości większej pomocy publicznej dla tych dziedzin działalności. Rozwój badań w tym zakresie jest nie tylko strategicznie uzasadniony, ale wręcz niezbędny, aby Europa zachowała innowacyjność. Stwierdzono równocześnie, że dotychczasowo pomoc dla ośrodków badawczo rozwojowych jest niewystarczająca. Największą słabością jest niski poziom kapitały typu venture zainteresowane inwestycjami w nowe technologię oraz duża fragmentacja inicjatyw w tym zakresie.

Raport wskazuje również, że sposobem na poprawę sytuacji jest skoncentrowanie pomocy na kluczowych technologiach oraz wprowadzenie ułatwień mających na celu skrócenie czasu wchodzenia nowych rozwiązań na rynek. Jednym z narzędzi mają być publiczne zamówienia mające umożliwić rynkowy start dla innowacyjnych produktów. Raport wskazuje na znaczenie zwiększonego finansowania przemysłu nowoczesnych technologii w zakresie badań, rozwoju, bazy produkcyjnej i infrastruktury. KE zamierza silniej naciskać na Europejski Bank Inwestycyjny, aby wprowadził ofertę pożyczek promujących firmy z tej branży.

Zwracając uwagę na potrzebę współpracy z czołowymi oraz rozwijającymi się państwami, jak USA, Japonia, Chiny, Rosja czy Indie, raport stwierdza konieczność adresowania przez Unie Europejską problemów nierównej konkurencji na polu międzynarodowym w postaci pośrednich lub bezpośrednich subsydiów w państwach zewnętrznych poprzez podjęcie podobnych działań kompensacyjnych w Europie lub zgłaszanie tych nadużyć do Światowej Organizacji Handlu.

Raport postuluje także konieczność utworzenia grupy wysoko wykwalifikowanych ekspertów, której zadaniem będzie opracowanie długookresowej polityki wspólnoty w zakresie nowoczesnych technologii.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komunikacja
Infineon przejmuje biznes motoryzacyjny układów ethernetowych firmy Marvell
Aktualności
Rząd Niemiec zatwierdził dofinansowanie nowej fabryki Infineon w Dreźnie
Produkcja elektroniki
Minifabryki półprzewodników
Mikrokontrolery i IoT
Zarządzanie ryzykiem i regulacjami w IoT – przewodnik od Mouser i NXP
Produkcja elektroniki
Czesi rozwijają potencjał w zakresie półprzewodników
Aktualności
Cyfrowa transformacja w fińskim przemyśle elektronicznym: Panasonic i Kemptron integrują produkcję z magazynem
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025
Magazyn
Kwiecień 2025
Targi zagraniczne
Międzynarodowa wystawa i warsztaty na temat kompatybilności elektromagnetycznej EMV 2025
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów