Nadchodzące trendy w branży IC, w 2022 roku

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Patrząc wstecz na 2021 rok, różne czynniki poruszyły branżę półprzewodników, przy czym najbardziej godne uwagi są globalne efekty fali niedoboru chipów. W roku 2022 niedobór chipów będzie nadal wpływał na łańcuchy dostaw, ale istnieje kilka innych kluczowych trendów, które ukształtują krajobraz tej branży.

Nadchodzące trendy w branży IC, w 2022 roku

Ponieważ popyt na układy scalone nadal rośnie, łańcuchy dostaw pozostaną ograniczone w dającej się przewidzieć przyszłości. Oznacza to, że wszyscy — firmy zajmujące się półprzewodnikami i ich klienci — powinni skupić się na budowaniu bardziej odpornych łańcuchów dostaw i selektywnie korzystać z modeli just-in-time. Można wyciągnąć wiele wniosków z niedoborów, które zakłóciły produkcję na całym świecie, a rok 2022 będzie idealnym czasem na wykorzystanie tej wiedzy i ponowne przeanalizowanie strategii krótko- i długoterminowych.

Działania geopolityczne

Dzisiejsze fuzje i przejęcia zazwyczaj obejmują mniejsze transakcje lub ich finalizacja trwa dłużej ze względów geopolitycznych. Chociaż środowisko nie sprzyjało większym transakcjom, pojawiły się możliwości umożliwiające to, nawet gdy skutki COVID-19 nadal pogłębiają globalne niedobory chipów. Spodziewamy się, że te większe transakcje napotkają podobne ograniczenia geopolityczne, co sprawi, że mniejsze transakcje będą atrakcyjną alternatywą.

Nowa konkurencja w branży IC

Wielu gigantów technologicznych opracowuje teraz własne chipy typu ASIC zaprojektowane specjalnie dla ich produktów. Daje im to większą kontrolę nad integracją oprogramowania i sprzętu, jednocześnie wyróżniając się na tle konkurencji.

Jednym z takich przykładów jest Amazon, który wykorzystuje swoje autorskie procesory Graviton. Podobne działania poczynił Google, który właśnie zaprezentował nowe telefony Pixel 6 i Pixel 6 Pro wykorzystujące układ Tensor. Jest to pierwszy chip zaprojektowany przez Google, który wprowadza sprzętowe wsparcie sztucznej inteligencji do swojej linii smartfonów. Kolejnym z wielu przykładów jest MacBook Pro 2021 firmy Apple, który bazował na autorskich układach M1. Firmy te uważają, że mogą osiągnąć zróżnicowanie technologiczne dzięki niestandardowym chipom dopasowanym do specyficznych wymagań ich aplikacji, zamiast wykorzystywać te same układy co ich konkurenci.

Nawet firmy niezwiązane z technologią wchodzą w biznes chipów. Przykładem takiego działania jest Ford, który ogłosił podpisanie umowy z Global Foundries na współpracę w zakresie badań i rozwoju nowych chipów do pojazdów elektrycznych, autonomicznych systemów jazdy i innych samochodów.

Architektura x86 zajmuje czołową pozycję w segmencie mikroprocesorów od ponad 50 lat. Jednak teraz to się zmienia wraz z rosnącą popularnością ARM. Architektura ta powstała w związku z zapotrzebowaniem na układy o niskim poborze mocy, co pozwoliło firmie konkurować z innymi dostawcami układów bazujących na architekturze x86. Wielu gigantów, takich jak Google i AWS, zdecydowało się przy opracowywaniu własnych układów bazować na architekturze autorstwa ARM.

W przeciwieństwie do platformy x86, gdzie firmy mogą kupować od jednego lub dwóch dostawców, Arm stał się liderem, który udostępnia swoje zasoby. Wybierając Arm, firmy mogą projektować własne chipy i zlecać ich produkcję bez konieczności budowania własnej fabryki.

Ponadto zastosowanie architektury RISC-V nabiera rozpędu w urządzeniach IoT i innych aplikacjach ze względu na jej otwartoźródłowy charakter.

źródło: EE Times

Zobacz również