Apatorowi przeszkadza nieefektywna alokacja

Firma Apator przygotowała prognozę warunków biznesowych na 2022 rok. Wyzwaniem dla producenta urządzeń pomiarowych będą m.in. rosnące koszty i braki komponentów niezbędnych do produkcji. Ten rok może być dla firmy nawet trudniejszy niż poprzedni, z uwagi na cały czas trwające problemy z dostępnością w łańcuchu dostaw i dalszym wzrostem cen produktów, kosztów transportu i energii.

Posłuchaj
00:00

Apator spodziewa się, że tegoroczna sprzedaż na rynkach wschodnich będzie niższa niż w poprzednim roku. Przychody grupy ze sprzedaży na rynkach rosyjskim, białoruskim i ukraińskim w 2021 r. stanowiły ok. 6,1% jej obrotów. Na razie wstrzymano wysyłkę towarów do Rosji, ale nie podjęto decyzji o wycofaniu działalności z tego rynku. Apator planuje przeznaczyć w tym roku na inwestycje około 80–90 mln zł. Największe wydatki pochłonie budowa nowej fabryki Apator Powogaz pod Poznaniem - 30 mln zł w 2022 r.

Powiązane treści
Apator dostarczy do Belgii gazomierze inteligentne
Apator przejmie firmę TWERD
Apator dostarczy Tauronowi liczniki trójfazowe
Spółka Apator Metrix dostarczy do Belgii milion gazomierzy
Liczniki energii zapewniły dobre wyniki Apatorowi
Apator rozbudowuje potencjał produkcyjny
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Aktualności
Gospodarka
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Gospodarka
Globalny rynek smartfonów stoi w obliczu stagnacji
Gospodarka
Weller Tools świętuje 80 lat innowacji

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów