Apator dostarczy do Belgii gazomierze inteligentne

| Gospodarka Pomiary

Zarząd Apator SA poinformował, że spółka zależna Apator Metrix SA zawarła umowę z Landis+Gyr na dostawę inteligentnych gazomierzy, w ramach masowego wdrożenia inteligentnych liczników w Belgii. Apator Metrix dostarczy w latach 2023-2031 około 1 miliona inteligentnych gazomierzy iSMART2 o wartości około 65 mln euro, tj. 300 mln zł, wg średniego kursu NBP z dnia 11.04.2022 r.

Apator dostarczy do Belgii gazomierze inteligentne

Umowa została zawarta w wyniku rozstrzygnięcia przetargu ogłoszonego przez belgijskich operatorów sieci dystrybucyjnych (Fluvius, ORES, RESA i Sibelga), który został wygrany przez Landis+Gyr (Belgia). Przetarg dotyczył kompleksowego rozwiązania typu „Dane Jako Usługa" (DaaS - Data-as-a-Service), składającego się z centralnego systemu nadrzędnego oraz inteligentnych liczników mediów. Belgijski projekt to obecnie największe realizowane w Europie wdrożenie kompleksowego rozwiązania multienergetycznego. Warunki umowy zawartej z Landis+Gyr, w tym uregulowania w zakresie odpowiedzialności, zobowiązań i gwarancji, nie odbiegają od warunków rynkowych stosowanych w tego typu przetargach w UE.

Gazomierze iSMART2 to nowa generacja inteligentnych gazomierzy, zaprojektowana przez polskich inżynierów i produkowana w tczewskim zakładzie Apator Metrix przy zastosowaniu zaawansowanej automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych. iSMART2 łączy w sobie liczydło elektroniczne nowej generacji z niezawodnym gazomierzem miechowym, zapewniającym szeroką funkcjonalność, w tym zdalną, szyfrowaną komunikację dwukierunkową, zintegrowany zawór odcinający gaz, graficzny interfejs użytkownika oraz możliwość zdalnej aktualizacji oprogramowania.

Apator Metrix SA jest jednym z największych producentów i dostawców wysokiej klasy gazomierzy w Polsce i Europie. Spółka generuje ponad 70% przychodów z eksportu, dostarczając swoje rozwiązania m.in. do Wielkiej Brytanii, Belgii, Niderlandów i Niemiec. W wielu regionach świata działa blisko 22 mln gazomierzy mieszkaniowych i 340 tys. gazomierzy przemysłowych. Apator Metrix zatrudnia ok. 500 wykwalifikowanych pracowników, a w swoim nowoczesnym, zautomatyzowanym zakładzie produkcyjnym wytwarza rocznie ok. 2 mln gazomierzy. Oferta obejmuje gazomierze miechowe domowe i przemysłowe, zarówno inteligentne ze zdalnym odczytem, jak i tradycyjne - mechaniczne.

źródło: Apator

Zobacz również