Rośnie napływ inwestycji związanych z elektromobilnością

| Gospodarka Aktualności

Polska stała się największym w Europie producentem akumulatorów do samochodów elektrycznych i jest to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów krajowej gospodarki. Według raportu „Elektromobilność w Polsce: inwestycje, trendy, zatrudnienie” w Polsce jest zlokalizowane 30% światowych mocy produkcyjnych w zakresie akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Rośnie napływ inwestycji związanych z elektromobilnością

W ostatnich sześciu latach takie inwestycje osiągnęły ponad 6 mld euro i zapewniły 13 tys. miejsc pracy. Rekordowy okazał się 2019 r., w którym napłynęły projekty warte 2 mld euro. Aż 9 z nich pochodzi z Korei Południowej, jak np. fabryka SK IE Technology w Dąbrowie Górniczej produkująca separatory, która działa już w dwóch zakładach i do końca 2024 roku planuje zbudowanie jeszcze kolejnych dwóch.

 
Mapa inwestycji w sektorze elektromobilności

Największym przedsięwzięciem jest warta 3,2 mld euro fabryka LG Energy Solution, która po zakończeniu rozbudowy ma osiągnąć skalę określaną jako 100 GWh rocznie. Sześć inwestycji zrealizowały firmy z Chin, cztery z Japonii, do tego doszły projekty ze Szwecji, Belgii i Wielkiej Brytanii. Zakłady te znajdują się w m.in. we Wrocławiu, Biskupicach Podgórnych, Kobierzycach (LG), Jelczu-Laskowicach (Toyota), Prusicach i Wałbrzychu. W tym roku zacznie działać fabryka Northvolt w Gdańsku (200 mln dolarów). Jej moc produkcyjna będzie wynosiła 5 GWh rocznie. Będą tam powstawać pakiety do samochodów i systemy magazynowania energii.

 
Liczba stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce

Zobacz również