Broadcom kupi VMware za 61 mld dolarów

| Gospodarka Aktualności

Broadcom poinformował, że w ramach transakcji gotówkowej i giełdowej o wartości 61 mld dolarów przejmie firmę zajmującą się przetwarzaniem w chmurze - VMware Inc. To na świecie drugie co do wielkości przejęcie ogłoszone dotychczas w 2022 roku, po zawartej przez Microsoft transakcji kupna producenta gier wideo Activision Blizzard, wartej 68,7 mld dolarów.

Broadcom kupi VMware za 61 mld dolarów

Cena 142,50 USD w gotówce lub 0,2520 akcji Broadcom za każdą akcję VMware stanowi premię w wysokości prawie 49% w stosunku do ostatniego kursu akcji, zanim 22 maja po raz pierwszy ujawniono prowadzenie rozmów o transakcji. Broadcom przejmie również 8 mld USD długu netto firmy VMware.

Zdaniem Daniela Newmana, analityka Futurum Research, po przejęciu VMware, Broadcom natychmiast zostanie uznany za głównego gracza w branży oprogramowania. Za jednym zamachem transakcja prawie potroi przychody firmy Broadcom związane z oprogramowaniem, do około 45% całkowitej sprzedaży.

W ramach umowy, firma VMware może jeszcze przez 40 dni ubiegać się o oferty od konkurencyjnych nabywców. Jeśli wybierze inną ofertę po upływie tego czasu, będzie musiała zapłacić Broadcomowi 1,5 mld dolarów jako opłatę za zerwanie transakcji. Jeśli jednak zdecyduje się wybrać inną ofertę przed końcem tego okresu, bedzie zobowiązana uiścić opłatę za rozwiązanie w wysokości 750 mln dolarów.

Broadcom na rynku oprogramowania

Zwrot firmy Broadcom w kierunku oprogramowania rozpoczął się po tym, jak próba przejęcia giganta chipów mobilnych - Qualcomma - została w 2018 r. ze względów bezpieczeństwa narodowego zablokowana przez byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Od tego czasu Broadcom przejął za 18,9 mld dolarów firmę CA Technologies, zajmującą się oprogramowaniem biznesowym, przejął także dział zabezpieczeń firmy Symantec - za 10,7 mld dolarów. Badał również przejęcie firmy SAS Institute, zajmującej się oprogramowaniem analitycznym, ale nie złożył oferty. Broadcom obniżył koszty w przejętych firmach, redukując budżety sprzedaży i marketingu firm CA i Symantec z około 29 do 7% ich przychodów.

VMware dominuje na rynku oprogramowania do wirtualizacji, które umożliwia klientom korporacyjnym uruchamianie wielu aplikacji na swoich serwerach. Ten biznes zaczął jednak zwalniać, ponieważ firmy znalazły nowe narzędzia do działania w chmurze, zmuszając VMware do poszukiwania nowych ofert, w tym poprzez partnerstwo z Amazon.com.

źródło: Reuters