Firmy Apple i Broadcom zawarły umowę na produkcję chipów w USA

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Apple ogłosił wielomiliardową i wieloletnią umowę z firmą Broadcom, która opracuje chipy przeznaczone do produkcji w USA. Producent iPhone'ów chce zdywersyfikować dostawy chipów, które obecnie wytwarzane są w Azji. Wynikiem współpracy z Broadcomem będzie powstanie układów dla technologii 5G, w tym filtrów FBAR i najnowocześniejszych komponentów łączności bezprzewodowej, projektowanych i produkowanych w kilku lokalizacjach w USA, m.in. w ośrodku Broadcoma, w Fort Collins w Kolorado. Nie określono dokładnych ram czasowych i wartości inwestycji.

Firmy Apple i Broadcom zawarły umowę na produkcję chipów w USA

Dopiero okaże się, jakie produkty będą wykorzystywać filtry FBAR - mogą być używane w zegarkach Apple, w iPhone'ach lub iPadach.

Firma Apple podkreśla swoje zaangażowanie w rozwój technologii 5G, wskazując, że w 2021 roku ogłosiła zobowiązanie do zainwestowania 430 mld dolarów w ciągu pięciu lat i pomaga rozszerzać i przyspieszać przyjęcie 5G w całych Stanach Zjednoczonych.

Apple zmniejszy swoją zależność od chipów produkowanych w Azji i będzie zaopatrywać się w chipy TSMC produkowane w Arizonie. Kontynuuje także przenoszenie źródeł dostaw z Chin do Indii i Azji Południowo-Wschodniej.

Broadcom od lat znajduje się wśród 200 najlepszych dostawców Apple. Agencja Reuters zacytowała analityka Stacy'ego Rasgona z Bernsteina, który powiedział, że obie firmy zawarły trzyletnią umowę o wartości 15 mld dolarów, wygasającą podobno w czerwcu, a najnowsza umowa pomoże wyeliminować niepewność.

Analitycy Bloomberg Intelligence, Kunjan Sobhani i Nishant Chintala, twierdzą, że umowa nie powinna mieć żadnego szkodliwego wpływu na Qualcomma, ponieważ Broadcom i Qualcomm dostarczają firmie Apple różne komponenty. Z kolei inni analitycy Bloomberga, Anurag Rana i Andrew Girard, są zdania, że umowa wskazuje na dążenie Apple'a do dywersyfikacji łańcucha dostaw jednocześnie pod względem dostawcy i regionu geograficznego, co może oznaczać pierwszy krok w kierunku odejścia od Qualcomma, czyli dominującego dostawcy komponentów łącznościowych dla Apple'a. CEO Qualcomma, Cristiano Amon, powiedział w marcu CNBC, że firma może nie dostarczać modemów 5G do iPhone'ów od 2024 roku.

źródło: DigiTimes