Firmy Apple i Broadcom zawarły umowę na produkcję chipów w USA

Apple ogłosił wielomiliardową i wieloletnią umowę z firmą Broadcom, która opracuje chipy przeznaczone do produkcji w USA. Producent iPhone'ów chce zdywersyfikować dostawy chipów, które obecnie wytwarzane są w Azji. Wynikiem współpracy z Broadcomem będzie powstanie układów dla technologii 5G, w tym filtrów FBAR i najnowocześniejszych komponentów łączności bezprzewodowej, projektowanych i produkowanych w kilku lokalizacjach w USA, m.in. w ośrodku Broadcoma, w Fort Collins w Kolorado. Nie określono dokładnych ram czasowych i wartości inwestycji.

Posłuchaj
00:00

Dopiero okaże się, jakie produkty będą wykorzystywać filtry FBAR - mogą być używane w zegarkach Apple, w iPhone'ach lub iPadach.

Firma Apple podkreśla swoje zaangażowanie w rozwój technologii 5G, wskazując, że w 2021 roku ogłosiła zobowiązanie do zainwestowania 430 mld dolarów w ciągu pięciu lat i pomaga rozszerzać i przyspieszać przyjęcie 5G w całych Stanach Zjednoczonych.

Apple zmniejszy swoją zależność od chipów produkowanych w Azji i będzie zaopatrywać się w chipy TSMC produkowane w Arizonie. Kontynuuje także przenoszenie źródeł dostaw z Chin do Indii i Azji Południowo-Wschodniej.

Broadcom od lat znajduje się wśród 200 najlepszych dostawców Apple. Agencja Reuters zacytowała analityka Stacy'ego Rasgona z Bernsteina, który powiedział, że obie firmy zawarły trzyletnią umowę o wartości 15 mld dolarów, wygasającą podobno w czerwcu, a najnowsza umowa pomoże wyeliminować niepewność.

Analitycy Bloomberg Intelligence, Kunjan Sobhani i Nishant Chintala, twierdzą, że umowa nie powinna mieć żadnego szkodliwego wpływu na Qualcomma, ponieważ Broadcom i Qualcomm dostarczają firmie Apple różne komponenty. Z kolei inni analitycy Bloomberga, Anurag Rana i Andrew Girard, są zdania, że umowa wskazuje na dążenie Apple'a do dywersyfikacji łańcucha dostaw jednocześnie pod względem dostawcy i regionu geograficznego, co może oznaczać pierwszy krok w kierunku odejścia od Qualcomma, czyli dominującego dostawcy komponentów łącznościowych dla Apple'a. CEO Qualcomma, Cristiano Amon, powiedział w marcu CNBC, że firma może nie dostarczać modemów 5G do iPhone'ów od 2024 roku.

Źródło: DigiTimes

Powiązane treści
Akcje Apple biją rekord, osiągając wartość rynkową blisko 3 bln dolarów
Broadcom kupi VMware za 61 mld dolarów
Broadcom zwolni 1300 pracowników VMware
Nokia i Broadcom ogłosiły partnerstwo
Broadcom mocno zwiększa zyski dzięki sprzedaży chipów AI
Broadcom może zyskać 15 mld dolarów na zamówieniach Apple'a
Indie motorem wzrostu dla firmy Apple
Apple zainwestował w Japonii ponad 100 mld dolarów
Apple nie może przełamać trudności w opracowaniu chipów modemowych
Z 3-nanometrowego procesu TSMC skorzysta tylko Apple
Apple uruchamia produkcję w Indiach
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Aktualności
Portugalia potęgą w zakresie centrów danych?
Zobacz więcej z tagiem: Produkcja elektroniki
Gospodarka
SK hynix dołącza do Samsunga jako największy producent pamięci na świecie
Gospodarka
Microchip zawiera umowę partnerską z Delta Electronics w sprawie rozwiązań z węglika krzemu
Gospodarka
TSMC przebija prognozy i osiąga rekordowy kwartalny zysk w wysokości 13,5 mld dolarów

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów