Akcje Apple biją rekord, osiągając wartość rynkową blisko 3 bln dolarów

| Gospodarka Aktualności

W środę 26 czerwca akcje firmy Apple osiągnęły rekordowo wysoki poziom, docierając do progu kapitalizacji rynkowej w wysokości 3 bilionów dolarów. Zgodnie z danymi Refinitiv, notowania wzrosły o 0,6% i zamknęły się na poziomie 189,25 USD, co daje wartość rynkową Apple 2,98 bln dolarów. Było to drugie z rzędu rekordowe zamknięcie dla akcji Apple.

Akcje Apple biją rekord, osiągając wartość rynkową blisko 3 bln dolarów

Notowania akcji potentata jeszcze nie przekroczyły na zakończenie sesji giełdowej wartości 3 bln dolarów, choć 3 stycznia 2022 r. miało to miejsce krótko w ciągu dnia, po czym na zamknięciu sesji spadły tuż poniżej tej granicy.

Ostatnie wzrosty akcji tej najcenniejszej spółki na świecie nastąpiły po tegorocznych silnych wzrostach notowań czołowych graczy z Wall Street związanych z technologią. Apple odnotował wzrost kursu akcji o 46% w 2023 r., podczas gdy wartość akcji Nvidii wzrosła o 185%, co czyni tę firmę pierwszym producentem chipów o wartości giełdowej przekraczającej 1 bln dolarów. Tesla i Meta Platforms zwiększyły w tym roku swoją wycenę rynkową ponad dwukrotnie, a Microsoft dodał 40%.

Najnowszy kwartalny raport Apple z maja wykazał spadek przychodów i zysków, ale wyniki wciąż przewyższają oczekiwania analityków. Wraz z rezultatami wykupu akcji, przedstawione wyniki finansowe wzmocniły reputację firmy wśród inwestorów jako bezpiecznej lokaty kapitału w czasach globalnej niepewności gospodarczej.

Ostatnie wzrosty akcji Apple przewyższyły szacunki analityków dotyczące przyszłych zysków firmy. Zgodnie z danymi Refinitiv akcje są obecnie notowane z około 29-krotnością oczekiwanych zysków, co jest najwyższą wielokrotnością od lutego 2022 r.

źródło: Reuters