Amerykańskie firmy odpowiadają za 56% światowych inwestycji w R&D

| Gospodarka Projektowanie i badania

Według danych przygotowanych przez IC Insights w 2021 roku amerykańscy dostawcy chipów zajmowali pierwsze miejsce w światowym rankingu pod względem wydatków na sektor badań i rozwoju. Firmy z regionu Azji i Pacyfiku odpowiadały za jedną trzecią światowych inwestycji w rozwój półprzewodników.

Amerykańskie firmy odpowiadają za 56% światowych inwestycji w R&D

Pomimo politycznych i narodowych obaw dotyczących krajowej produkcji półprzewodników w Stanach Zjednoczonych, amerykańskie firmy odpowiadały za 56% całkowitych wydatków globalnego przemysłu chipowego na badania i rozwój. Za większą część tych inwestycji w 2021 roku odpowiadał Intel, czyli 15,2 mld dolarów, co przekłada się na 19%.

Wydatki na badania i rozwój w dziedzinie półprzewodników ponoszone przez firmy z regionu Azji i Pacyfiku — w tym zakłady foundry, dostawców układów scalonych oraz producentów urządzeń IDM — przekroczyły 29% światowych inwestycji w 2021 roku. Za nimi uplasowały się firmy z Europy z udziałem wynoszącym 8% oraz Japonia z udziałem sięgającym 7% w inwestycjach w rozwój półprzewodników.

Od 2011 roku globalny udział w wydatkach na badania i rozwój w dziedzinie półprzewodników dostawców układów scalonych z obu Ameryk zaczął wykazywać nieznaczny wzrost z bazowego poziomu wynoszącego 55%. Firmy z Azji i Pacyfiku, w tym Chin, zaczęły wzrastać z poziomu 18%. Firmy działające w segmencie półprzewodników wydały 13,1% środków wygenerowanych ze sprzedaży na badania i rozwój w 2021 roku, czyli 80,5 mld dolarów. W 2011 roku było to 15,5%, co odpowiadało kwocie 50,8 mld dolarów.

Tajwańskie firmy, w tym Taiwan Semiconductor Manufacturing, w 2021 roku przeznaczyły na segment R&D 11,7 mld dolarów, co oznacza 14,4% światowych inwestycji w ten dział. Przygotowane przez IC Insights dane pokazują, że południowokoreańskie, firmy m.in. Samsung, przeznaczyły na rozwój półprzewodników 9,9 mld dolarów, co oznacza 11,9% całkowitych światowych inwestycji.

Chińskie przedsiębiorstwa przeznaczyły na badania i rozwój półprzewodników 2 mld dolarów, co odpowiada za 3,1% światowych inwestycji w sektor R&D. Reszta firm zlokalizowanych w regionie Azji i Pacyfiku zainwestowała łącznie 300 mln dolarów, co daje 0,04%.

źródło: Electronics Weekly

Zobacz również