Panasonic w USA otwiera drugą fabrykę ogniw li-ion

| Gospodarka Zasilanie

Panasonic Holdings zainwestuje 4 mld dolarów w drugą amerykańską fabrykę baterii do pojazdów elektrycznych w Kansas — poinformowała w czwartek jego spółka zależna Panasonic Energy. Oczekuje się, że fabryka zatrudni nawet 4 tys. pracowników i dostarczy nowe akumulatory o zwiększonej pojemności. Decyzja następuje po kwietniowym otwarciu przez Teslę drugiej fabryki EV w Teksasie.

Panasonic w USA otwiera drugą fabrykę ogniw li-ion

To odpowiedź na działania Chin, Korei Południowej i Europy w kierunku zwiększania mocy produkcyjnych w zakresie EV. Panasonic dąży do czterokrotnego zwiększenia zdolności wytwarzania baterii do pojazdów elektrycznych do roku 2028 z obecnego poziomu około 50 GWh rocznie.

Firma planuje w 2023 roku uruchomić dwie linie produkcyjne w fabryce komponentów bateryjnych, w prefekturze Wakayama w Japonii, i rozpocząć produkcję ogniw li-ion typu 4680. Inwestycja ta ma wynieść około 80 mld jenów (580 mld dolarów).

Pierwsza amerykańska fabryka Panasonic w Nevadzie - Gigafactory 1 - jest prowadzona wspólnie z Teslą. Japońska firma zainwestowała w ten zakład około 200 mld jenów. Ponieważ wysoki wskaźnik wad uniemożliwiał uruchomienie masowej produkcji, obiekt zaczął przynosić zyski dopiero w roku fiskalnym zakończonym w marcu 2021.

źródło: Nikkei Asia