Toyota potroi do 3,8 mld dolarów wydatki na fabrykę akumulatorów w USA

| Gospodarka Aktualności

Toyota Motor zwiększy planowane nakłady na nową fabrykę akumulatorów w USA - z 1,29 mld do 3,8 mld dolarów, częściowo w odpowiedzi na rosnący popyt na pojazdy elektryczne. Fabryka Liberty w Karolinie Północnej ma być otwarta w 2025 roku. Partnerem Toyoty poprzez spółkę joint venture Prime Planet Energy & Solutions (PPES) będzie Panasonic. PPES zapewni wiedzę specjalistyczną w zakresie technologii i sprzętu do produkcji baterii.

Toyota potroi do 3,8 mld dolarów wydatki na fabrykę akumulatorów w USA

Wspólne przedsięwzięcie, mające na celu wytwarzanie akumulatorów, Panasonic realizuje również z Teslą w Nevadzie, a niedawno ogłosił plany budowy wartej 4 mld dolarów fabryki w Kansas, która ma zaopatrywać Teslę i innych producentów samochodów.

Kiedy jesienią 2021 r. Toyota ogłosiła początkową inwestycję w wysokości 1,29 mld dolarów, stan Karolina Północna zapowiedział, że zwiększy zwrot kosztów dla Toyoty o 315 mln dolarów, jeśli inwestycja firmy przekroczy 3 mld dolarów. W fabryce Liberty, oprócz wstępnie planowanych czterech linii do produkcji mniejszych akumulatorów do pojazdów hybrydowych, jak np. Prius, Toyota planuje teraz dodać dwie linie przeznaczone do wytwarzania akumulatorów do pojazdów w pełni elektrycznych. Nie ujawniono przewidywanej zdolności produkcyjnej zakładu. Początkowo zakład będzie wytwarzał akumulatory litowo-jonowe przy użyciu stosunkowo konwencjonalnej technologii elektrod – mieszaniny niklu, kobaltu i manganu dla katody oraz grafitu dla anody. Jednak z czasem wprowadzi nowsze technologie, w tym elektrolity stałe.

źródło: Reuters

Zobacz również