Meksyk zyskuje na popularności jako alternatywa dla Chin

| Gospodarka Produkcja elektroniki

Przez dziesięciolecia Chiny były centrum działalności produkcyjnej dla wielu zagranicznych producentów, ze względu na niskie koszty pracy i produkcji w połączeniu dużą wydajnością. Jednak korzyści te zmniejszyły się w ostatnich latach z powodu pandemii, zakłóceń w łańcuchu dostaw, konfliktu handlowego USA-Chiny łącznie z coraz większą liczbą ograniczeń formalnych i zakazów, a także stawek celnych. Koszty pracy w Chinach z czasem wzrosły, podczas, gdy dostępność pracowników przemysłowych spadła.

Meksyk zyskuje na popularności jako alternatywa dla Chin

Z powodu tych wydarzeń i niepewnych perspektyw handlu z Chinami, dzisiejsi producenci (głównie z USA, z uwagi na bliskość geograficzną) jako korzystną alternatywę rozważają Meksyk, ze względu na odpowiednie przepisy handlowe, a także korzyści, z którymi Chiny nie mogą konkurować. Stawki wynagrodzeń w Meksyku są o około 30% niższe niż w Chinach przy dobrej dostępności pracowników przemysłowych dla wszystkich rodzajów stanowisk produkcyjnych. Kwalifikowani producenci zagraniczni są zwolnieni z 16-procentowego VAT-u od importowanych materiałów i sprzętu używanego do produkcji. Niewielka odległość między USA a Meksykiem skutkuje niższymi kosztami transportu i krótszymi terminami dostaw do klientów z Ameryki Północnej.

Co ciekawe, z różnych powodów w Meksyku rozpoczyna działalność produkcyjną coraz więcej chińskich i azjatyckich firm. Tworzą one przyczółki biznesu bliżej Stanów Zjednoczonych, aby następnie wysyłać wyprodukowane komponenty i części do końcowego montażu w USA. Pozwala to twierdzić, że ich produkty zostały wyprodukowane na tamtejszym rynku.

Zobacz również