Panasonic dostarczył Tesli próbki nowych ogniw 4680

| Gospodarka Aktualności

Panasonic Holdings, który odpowiada za produkcję akumulatorów dla Tesli, niedawno poinformował, że do amerykańskiego koncernu motoryzacyjnego wysłał próbki swoich nowych ogniw li-ion w formacie 4680.

Panasonic dostarczył Tesli próbki nowych ogniw 4680

Panasonic planuje uruchomić masową produkcję baterii tego typu w nowym roku podatkowym, który rozpocznie się w marcu 2023 roku, w fabryce zlokalizowanej w Wakayama, w Japonii, zanim zasoby produkcyjne zostaną przeniesione do Ameryki Północnej. Japońska firma posiada fabrykę w stanie Nevada, w USA, która dostarcza Tesli mniejsze baterie. Tamtejsze moce produkcyjne zostały niedawno zwiększone do 39 GWh.

Obecnie Tesla jest jedynym klientem Panasonica na nowe ogniwa, które są około pięciokrotnie większe niż te obecnie dostarczane. Oczekuje się, że baterie formatu 4680 pomogą Tesli obniżyć koszty produkcji i poprawią zasięg pojazdów.

Panasonic oczekuje, że sprzedaż baterii, które obecnie odpowiadają za niewielką część całkowitych przychodów, wzrośnie o 10% w 2023 roku. Firma przewiduje jednak, że zysk operacyjny zmniejszy się o ponad jedną piątą, w związku ze wzrostem cen materiałów i kolejnymi inwestycjami w rozwój działalności. Prezes firmy Panasonic Yuki Kusumi ostrzegł w kwietniu, że tempo wzrostu cen metali, w tym niklu i miedzi, przyspieszone przez inwazję Rosji na Ukrainę, będzie mieć znaczący wpływ na firmę. Część tych kosztów ma zostać przeniesiona na klientów. Obecnie dział motoryzacji odpowiada za 14% całkowitych przychodów Panasonica. Do marca 2023 roku ma wzrosnąć do 19%.

źródło: Reuters