Dynamiczny wzrost w ostatnich miesiącach

Jak wynika z raportu sporządzonego przez analityków IC Insights, wzrosty na rynku półprzewodników w pierwszych siedmiu miesiącach 2009 r. były dynamiczne i nie tylko ograniczone do nielicznych segmentów rynku. Poprawa koniunktury odczuwalna jest wśród wielu kategorii produktowych. Zwiększyła się sprzedaż układów pamięci NAND i DRAM, mikroprocesorów i układów analogowych, zarówno pod względem ilości sprzedanych sztuk jak i obrotów. Zdaniem analityków, wyniki branży za lipiec mogą świadczyć o szybkim wychodzeniu z kryzysu, który swoim przebiegiem przyjmie kształt litery V.

Posłuchaj
00:00

Jeśli trend ten się utrzyma, może to doprowadzić do braków na rynku oraz gwałtownego wzrostu cen. Mimo że branża nadal traci wobec stanu z 2008 r. a wzrost rok do roku jest udziałem tylko nielicznej kategorii produktów, biorąc pod uwagę trudną sytuację pod koniec ubiegłego roku i w pierwszych miesiącach bieżącego, wyniki są zadowalające i świadczą o długotrwałym ożywieniu na rynku. Według raportu, poziom dna osiągnięty został w styczniu, natomiast od tego okresu obserwowalna jest stała poprawa sytuacji. Trend ten będzie nadal odczuwalny w latach 2010 i 2011. 

Nie bez znaczenia są pozytywne prognozy dla światowej gospodarki, w szczególności zapowiadany wzrost krajowego produktu brutto USA. Kolejnym czynnikiem świadczącym o poprawie jest wzrost produkcji półprzewodników. Po fatalnym początku roku, kiedy to duża część fabryk została zamknięta a wykorzystanie mocy produkcyjnych spadło do poziomu 57%, już w II kw. współczynnik ten podskoczył do 78%, natomiast do końca roku ma szansę dobić do 90%. Są to dobre nowiny dla producentów takich jak TSMC czy UMC, jednak wzrost produkcji w połączeniu z zamrożeniem wydatków na rozwój i budowę nowych fabryk oznacza również dłuższe czasy realizacji zamówień oraz wzrost cen.

Zmiana

W ujęciu obrotów

W ujęciu dostaw

Rynek

Lipiec/czerwiec 2009

W ujęciu rok do roku

Lipiec/czerwiec 2009

W ujęciu rok do roku

NAND Flash

98%

43%

67%

32%

DRAM

61%

-26%

27%

1%

MPU

57%

15%

52%

9%

Analogowy

50%

-13%

75%

-6%

Całkowity rynek półprzewodników

43%

-10%

61%

-4%



Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Komponenty
Sprzęt dla półprzewodników bije rekordy – AI i nowe technologie napędzają globalny rynek do 138 mld USD!
Zasilanie
Trina Storage i Stiemo zbudują w krajach bałtyckich sieć potężnych magazynów energii
Projektowanie i badania
Dania chce mieć najpotężniejszy na świecie komputer kwantowy
Elektromechanika
Dold wzmacnia międzynarodową obecność - tworzy nowy oddział sprzedaży w Polsce
Projektowanie i badania
Tranzystory diamentowe odmienią elektronikę dużej mocy
Zasilanie
Nowy standard ładowania EV: EVerged i AMPECO połączą siły, by stworzyć sieć 5000 punktów w 2 lata
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Lipiec 2025
Magazyn
Czerwiec 2025
Targi zagraniczne
Elmässan Stockholm 2025

Komponenty indukcyjne

Podzespoły indukcyjne determinują osiągi urządzeń z zakresu konwersji mocy, a więc dążenie do minimalizacji strat energii, ułatwiają miniaturyzację urządzeń, a także zapewniają zgodność z wymaganiami norm w zakresie EMC. Stąd rozwój elektromobilności, systemów energii odnawialnej, elektroniki użytkowej sprzyja znacząco temu segmentowi rynku. Zapotrzebowanie na komponenty o wysokiej jakości i stabilności płynie ponadto z aplikacji IT, telekomunikacji, energoelektroniki i oczywiście sektorów specjalnych: wojska, lotnictwa. Pozytywnym zauważalnym zjawiskiem w branży jest powolny, ale stały wzrost zainteresowania klientów rodzimą produkcją pomimo wyższych cen niż produktów azjatyckich. Natomiast paradoksalnie negatywnym zjawiskiem jest fakt, że jakość produktów azjatyckich jest coraz lepsza i jeśli stereotyp "chińskiej bylejakości" przestanie być popularny, to rodzima produkcja będzie miała problem z utrzymaniem się na rynku bez znaczących inwestycji w automatyzację i nowe technologie wykonania, kontroli jakości i pomiarów.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów