Intel zyskuje rentowność, AMD nadal na minusie w III kw.
| Gospodarka ArtykułyIntel uzyskał w III kw. rozliczeniowym 2009 r. wartość sprzedaży równą 9,4 mld dolarów, czyli znacząco więcej niż spodziewali się tego analitycy. W porównaniu z II kw., obroty zwiększyły się o 15%, co jest największym wzrostem pomiędzy trzecim a drugim kwartałem, jaki firma odnotowała od 30 lat. Mimo tego, nie udało się uzyskać stanu sprzed kryzysu a wynik ten jest nadal o 9% niższy niż w analogicznym okresie w 2008 r. Intel powrócił do rentowności, notując zysk netto równy 1,9 mld dolarów, wobec straty 400 mln w poprzednim kwartale.
Firma zyskała w głównej mierze na poprawie koniunktury na rynku komputerów osobistych. Według analityków iSuppli, łączne dostawy komputerów stacjonarnych, notebooków oraz serwerów klasy podstawowej (entry level) wzrosły o 10% w ujęciu kwartalnym do 73,8 mln sztuk. Według przedstawicieli Intela, dzięki temu obroty firmy z tytułu sprzedaży procesorów, nie wliczając do tego rodziny układów Atom, wzrosły o 23% od czasu zapaści na rynku w I kw. W porównaniu z II kw., obroty biznesu Mobility Group wzrosły o 19%, natomiast Digital Enterprise Group o 14%.
Intel zyskał również na coraz większej popularności komputerów typu netbook, gdzie przychody ze sprzedaży głównego produktu firmy na ten rynek, czyli procesorów Atom, oraz pochodnych układów wzrosły o 15% kwartalnie do 415 mln dolarów. Mimo tego, przedstawiciele Intela przekonują, że nadal w centrum zainteresowania firmy pozostaje segment tradycyjnych komputerów i notebooków, gdzie dynamika wzrostu sprzedaży była wyższa niż w przypadku biznesu netbooków. W III kw. marża firmy wzrosła do 57,6%, więcej niż przewidywały wewnętrzne prognozy. Stało się tak pomimo spadku średnich cen procesorów w porównaniu z II kw.
W obecnym kwartale, Intela spodziewa się uzyskać obroty w zakresie od 10,06 do 10,14 mld dolarów. W tym samym okresie AMD odnotowało stratę równą 128 mln dolarów. Jest to suma mniejsza niż prognozy analityków. Uzyskano natomiast poprawę obrotów, o 18% wobec II kw. 1,4 mld dolarów jest jednak nadal wynikiem o 22% niższym niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Firma zyskała przede wszystkim na wzroście sprzedaży procesorów i układów graficznych, natomiast poprawę rentowności zawdzięcza zwiększonemu poziomowi wykorzystania fabryk, wzrostowi średnich cen procesorów oraz większym zainteresowaniem produktami wykonanymi w procesie 45nm.
AMD spodziewa się umiarkowanej poprawy obrotów w IV kw. Według przedstawicieli firmy, w zakończonym kwartale do dobrych sygnałów na rynku należy zaliczyć dobrą sprzedaż notebooków oraz zwiększony popyt na chińskim rynku. Spodziewają się oni również wzrostów w segmencie tanich notebooków w małych wymiarach, gdzie modele z procesorami AMD mają być tańsze niż te z układami Intela. Firma zamierza przenieść większość swojej produkcji do technologii 45nm.
Dla porównania, Intel podjął podobne kroki, jednak w zakresie technologii 32nm. Rozwijany jest również projekt o nazwie kodowej "Fusion", zakładający integrację procesora z układem graficznym w jednym rdzeniu wykonanym w procesie 32nm. Pierwsze układy z tej serii powinny trafić na rynek w drugiej połowie 2010 r. Intel umocnił swoją pozycję na rynku procesorów kosztem AMD. W II kw. firma kontrolowała 80,6% całkowitego rynku, co stanowi jej najlepszy wynik od 82,4% odnotowanych w III kw. 2005 r. Udział rynkowy AMD zmalał do 11,9%.